E diele, 25.10.2020, 02:50 PM (GMT)

Aktualitet » Njoftime

Akademi përkujtimore për Jusuf e Bardhosh Gërvallën dhe Kadri Zekën (17. 03. 2011)

E diele, 11.03.2012, 02:12 PM


Lidhja e Shkrimtarëve, Artistëve dhe Krijuesve Shqiptarë, në bashkëpunim me Asociacionet simotra në Gjermani

organizojnë

AKADEMI PËRKUJTOMORE NË 30 – VJETORIN E RËNJES SË JUSUF E BARDHOSH GËRVALLES DHE KADRI ZEKËS

në Shtutgart , të shtunën më 17. 03. 2011.,n’ora 14.00;

ku do bëhet edhe promovimi i Antologjisë së 30 potëve në mërgim me veprën “TRINOM I LIRISË”

Me këtë rast


  FTOJM
Ë

GJITHË BASHKATDHETARËT  TË MARRIN PJESË NË KËTË AKADEMI PËRKUJTIMORE, KU MYSAFIRË NDERI JANË BASHKËVEPRIMTARËT  E ASAJ  KOHE, SI DHE PRITET QË TË MARRIN PJESË  BASHKËFAMILJARËT  GËRVALLA – ZEKA.

 

 

KRYESIA E KËSHILLIT ORGANIZATIV

M. ÇUNI , N. LULAJ, tel.: 0176-73710216  E  H. QYQALLA,

tel.: 0177 – 4205089

 

Adresa: Rudolf – Diesel – Str. 30                                                Mars, 2012.

73760 - Ostfildern

SKENARI I MANIFESTIMIT PËRKUJTIMOR

 

·         Në sken hyn këngëtari Shkodran Tolaj me qirinjë në dorë….

·         Hymni kombëtarë…

·         Recitimet e vargjeve “potpuri” të pjesëmarrësve në Antologji

·         Moderator shpalos programin skenik te Akademise

·         Fjala përshëndetëse – Neki Lulaj

·         Hafiz Gagica

·         Faridin Tafallari

·         Xhafer Leci

·         M. Jupolli……………………………….(tetovari)

·         M. Çuni……………………………….(Durmishi)

·         Afrim Sylejmani – Sh. Sh. „Bardhosh Gërvalla“

Pjesa e dytë

·         Agim Gashi – rapsodi me një këngë për “Trinomin J.B. & K.”

·         Benita…….këngë për Jusuf Gërvallen

·         Muharrem Sfarqa,……vargje për J. G.

·         Recital – monolog nga  …………………………  Mustafa

·         Recital – dialog nga mësuesi …………………………………………… Zeqë

·         Promovimi zyrtar i Antologjisë – „TRINOMI I LIRISË“ – fjalën e ka Hasan QYQALLA

·         Fjala përshëndetëse e FAMILJARËVE GËRVALLA – ZEKA …

 

………………………FUND………………

 (Vota: 5 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora