Zemra Shqiptare

  http://www.zemrashqiptare.net/


Ilir Dardani: Bamir Topi, Sali Sulltani, Spahiu dhe Kurti

| E diele, 04.03.2012, 08:04 PM |


Bamir Topi dhe Sali Sulltani

 

Nga Ilir Dardani

 

Bamir Topi me votat e demokrateve eshte bere President i Shqiperise, por ne menyre te turpshme ka votuar kunder Lulzim Bashes per Kryetar Bashkie. Shfaqja e tij perkrah diktatorit te fundit Ramiz Alise ne nje ‘’nate te gezueshme’’ eshte nje tjeter levizje e turpshme e tij. Ndoshta eshte me shume se turp: Poshtersi. Presidenti Topi ka nderhyre edhe tek dialekti i Kryetares se Parlamentit Jozefina Topalli, dhe ironizonte turpshem, kur ne fjalorin e tij perdorte fjale turke, angleze, franceze, italiane e gjermane. Shqiptaret qe nuk i njohin keto pese gjuhe nuk e kuptojne dhe i bie qe Topi te kete llapur vetem per 0.1% te shqiptareve sepse 99.9 e tyre nuk i flasin keto gjuhe. Kuptohet qe shumica e shqiptareve e kuptojne dialektin gege te zonjes Jozefina. Per Presidentin Topi sulmi mbi Kryeministrine, dhuna mbi policet dhe qytetaret ishte nje Proteste Paqesore. Topi ne vend qe te jete i te gjitheve ka anuar haptas nga ‘’populli socialist’’ i Edvin Rames. Bamir Topi me mbarimin e detyres (se pakryer) kerkon qe te varferoje akoma me shume shqiptaret duke krijuar nje parti te re, e cila sigurisht qe sponsorizohet nga taksepaguesit. Ekzistenca e shume partive varferon shqiptaret ne rastin me te mire, por ne rastin me te keq, i cili eshte me i mundshem, i supervarferon shqiptaret sepse pas cdo partie te lindur fshihen qindra apo mijera hajdute e bastarde ordinere qe presin te fillojne jeten luksoze me djersen e gjakun tuaj. Naiviteti dhe tru-mungesa jane ulur kembekryq mes shqiptareve, prandaj vazhdojme te prodhojme hajdute e mashtruesa me shumice, te cilet pas cdo vjedhje i daurtrokasim ne menyre perverse.

Sali Berisha ka poshteruar ne menyren me harbute Gjergj Kastriotin duke futur Shqiperine ne Konferencen Islamike te Aziatikeve, nga e cila nuk e nxori kurre, gje qe nuk e bene as socialistet gjoja-me-pak-islamike. Me pak? Sikur nuk ishte Fatos Nano ai qe fshehu ne nje kosh mbeturinash bustin e Kastriotit kur vinte per vizite zyrtari i Anadollit. Asnje perfitim nuk kane shqiptaret nga kjo Konference ku bejne pjese vendet me te pazhvilluara dhe jo-demokratike te botes. Kuptohet qe Shqiperia ka fituar dicka: Faqen e Zeze.

Sali Berisha e ka perseritur disa here se eshte Vella i Turqve dhe automatikisht Kopilizon Veteveten, ne te njejten kohe poshteron Gjergj Kastriotin se bashku me te gjithe bashkeluftetaret e tij. Disa shqiptare te Kosoves e krahasojne kete halldup edhe me te paarriteshmin President Rugova. Mjerim i Madh.

Me rastin e Beselidhjes se Lezhes, Sali Berisha dhunshem e pushtoi Lezhen duke bllokur Presidentin e Republikes, te cilit i takonte te fliste ne kete ngjarje te madhe per kombin tone.  Sali Anadollak Berisha me veprat islamiko-lindore e ka humbur te drejten per te folur mbi Gjergj Kastriotin dhe mbare shqiptaret me gjak shqiptari, por kjo gjysem-shtaze nuk e kupton se c’eshte morali njerezor. Bamir Topi, megjithe gabimet qe i kam permendur me lart, ishte i paster para Kastriotit e te gjithe atyre burrave te medhenj shqiptare qe u bashkuan ate dite kunder pushtuesve aziatike.

Sido qe te jete Bamir Topi, ai eshte shume me lart se Sali Berisha. Per ta fundosur Berishen ne fund te fundit ja vlen t’i sakrifkojme edhe taksat tona.

 

Spahiu, ushtari i gjysem-henes

Eshte e lehte te marresh flamurin e shqiptareve dhe ta valevitesh gjithe ‘’krenari’’. Nuk eshte e veshtire qe me kete flamur te mbulosh nje ‘’NewBorn’’, sic bejne ne menyre primitive Kreshniket. Por… kur mbarojne fjalet dhe duhet te filloje puna Kreshniket ndjehen te konsumuar, sepse baza e tyre praktike nuk ka themel. Ne rastin me te mire kemi te bejme me nje deshire casti e djersitur nga mentaliteti komunist. Kreshnik Spahiu ishte (e-lagur-pule) pjese e pushtetit dhe gjel-kerceu sapo iu preken interesat personale, Duke pare qe shqiptaret ende nuk e kane zgjidhur ceshtjen kombetare e harroi pulen, iku me te shpejte nga gjeli dhe para pasqyres se tij u shfaq nje Dhelper e veshur me flamurin nacionalist te nje kombi. Nuk eshte faji i Kreshnikut per mbiemrin poshterues qe trashegon, por nese kishim te bejme me nje patriot te permasave te medha do e kishte zhdukur kete palaco-mbiemer qe mbanin ata qe vrisnin e pushtonin shqiptaret, ushtaret islamo-osmane. Shqiptaret e Gjergj Gjon Kastriotit kane luftuar kunder Spahive per te mbrojtur kete vend qe gezojme ne sot. Hapi i pare i kombetaristit (nacionalistit) do te ishte distancimi nga Spahiu, por, si plot shqiptare te tjere, edhe Kreshniku ja lejon vetes poshterimin dhe nuk distancohet nga te paret e tij qe kane qene Ushtare (Spahi) te perandorise islamo-osmane. Duke qene ushtare te pushtuesit sigurisht qe te paret e Kreshnikut kane vrare shqiptare e qenje te tjera njerezore ne mbare Ballkanin. Vota per Spahiun eshte mbeshtetje per nipin e pushtuesve dhe njekohesisht vrasesve tane. Nese mendoni se eshte mentalitet i vjeter ceshtja biografike, atehere votoni Spahine qe deri dje mbante gjysem-henen me shtize te plote e me krenari po te plote.

 

Primitivet Kurtiste

Edhe Kreshniket e Dardanise e kane shume per zemer flamurin kombetar dhe ne menyre AlbinKurtiste shpallin Bashkimin Kombetar, kur ne protestat e tyre na shfaqen me nje liber ne gjuhen Arabe qe quhet Kuran. Nga ana tjeter mallkohen nga keta kuranucet me mjekra te Kosoves. Albin Kurti, ashtu si miliona shqiptare, mund ta doje kombin e tij, por ai jeton ende ne kohen e shpatave dhe kuptohet qe shpata e tij do na conte ne mesjete dhe do na rikthente pas 600 vjetesh anadollako-komuniste, sic jemi nje pjese e konsiderueshme e jona por jo te gjithe. Nuk besoj se shqiptaret kane kohe per te humbur me AlbinKurtistat e sotem apo me te tjeret qe do shfaqen ne siperfaqe pas cdo pike shiu. Albinistet refuzojne edhe te quhen Parti Politike, ne kohen qe jane ne Parlament. Hashim Thaci eshte vetedeklaruar Kopil i  Turqve kur ka pohuar se eshte Vella i tyre, por te pakten edhe si anadollak qe eshte, edhe pse politike te mjere, po e ben aty ku duhet dhe jo rrugeve.

Shqiptaret do te bashkohen, por vetem pasi mentaliteti anadollako-komunisto-rrugor i Vetevendosjes te jete Histori. Shqiptaret do i bashkoje Trimeria, Atdhedashuria, Humanizmi dhe Vizioni i atyre  qe sot nuk jane ne mesin tone, por qe jane te pavdekshem: Gjergj Kastrioti, Nene Tereza e Ibrahim Rugova.