E hene, 27.03.2023, 06:44 PM (GMT+1)

Përjetësi » Mani

Kadri Mani: Mësuesi ynë i dashur - Milan Shufflay

E merkure, 19.02.2014, 08:55 PM


Kadri Mani

 

MËSUESI YNË I DASHUR

-MILN SHUFFLAY

/19 nëntor 1879-19 shkurt 1931/

 

O tek len dielli-o e praron-o hana

O Milan Shufflay-o ma nuk-ban nana!

 

O Hyu e dërgoi rrufe atmosferike

O arriti suksese-o diturie filozofike!

 

O Kroaci-Shqipëri flakëroi meteoriti

O Historinë-gjuhësinë se ç’na e shndëriti!

 

O kush tha e mbuloi pluhuri i harresës

O jo derisa ka edhe një fill-o të shpresës!

 

O kjo s’ndodh sa t’ketë një zog shqiptari

O do ta bëjmë kthesën-o po përsëmbari!

 

O je n’manifestimin “Lulëkuqet e Prillit”

O Ti na i dhe rrezet e hanës-o e të diellit!

 

O se ti na e shpëtove historinë mesjetare

O baba e vëlla u flijove nga dora barbare!

 

O fisnik shpirt aristokrati historie kroate

O Ti përparimit shkove kthim prapa s’pate!

 

O t’burgosën se qendër po bëhej Zagerebi

O t’shpallën kokëfortë-o dhe u gjet sebepi!

 

O Ti vdiqe për të jetuar-o në zemrat tona

O Ty dhe ndër popujt tjerë të shkoi jehona!

 

O je n’gjiun e popujve miq kroato-shqiptare

O pësimi yt diktoi fundin Mbretërisë kobtare!

 

O çështjen shqipatare-o e more n’dorë

O andaj Fletëvdekja-o po të rri kurorë!

 

O Ti ishe komplet me kurorë-o t'flijimit

O po Mbrtetërinë Jugo fute n'vrimë të minit!

 

O rrëxove Lindjen-o si një t’kalbtë dardhë-e

O edhe përqafove-o Perëndimin e bardhë-e!

 

O organizata terroriste kishte ba be e rrufe

O t’mbyti Aleksandri e “Jugosllavia e Re”!

 

O si kolegët tu kundër Mbretit bënin llafe

O dhe në Parlament po i helmonin në kafe!

 

O derës krroato-shqipatare do t’i vënin reze

O si n’Beograd Kolën babin e Nënës Tereze!

 

O n’Monografi thotë autori Darko Sagrak-e

Vrushkuj lirie lëshoje n’Universitet e n’sokak-e!

 

O atë që bani Gjergj Kastroti me shpatë-e

O Mlan Shufflay-i e bani me penën e artë-e!

 

O t’lumët prindërit-o bre e t’lumët motra

O bre Derë e madhe-o e Shufflay-t votra!

 

O lumja Angella-o bre e lumja Zllata

Agmi Malësie-o ma kurrë-o s’vjen nata!

 

O Dinasti e madhe-o bre aristokarate

O kund në botë-o shokun nuk e pate!

 

O sa t’jetë jata-o bre për me jetue

O emri yt-o kurrë s’ka me u harrue!

 

O n’përvjetorin Tënd-o bre të Kosoës

O vijnë urime prej Toplicës e Mavrovës!

 

O Monogarafinë ta bëri-o Darko Sagrak-e

O po jetës sate i vure të floririt-o kapak-e!

 

O bëje politikën e lapsit-o jo me nagant-e!

O ish shkrimtar-politikan-historian brilant-e

 

O fort e urrente-o Mbretërinë Jugo barbare

Shufflay nga 1913 studion historinë shqipatare!

 

O Mbretërisë SKS-o kurrë nuk ju përshtate

Nga 1924 ish anëtart i Partisë Drejtësisë Kroate!

 

O Ai nuk donte tituj politikë mbret as pasha

Me pseudonim Slba Limi bën romanin Kostadin Balsha!

 

O ashtë apojo koincidencë rasti tradhtia?

Me datë të përafërt në Kosovë erdhi pavarësia!

 

Kush do që populli i tij t'jetë i freskët pore

Ai nuk guxon ta rrënojë kujtesën popullore!

 

O kush do që populli i tij të jetë i fortë-e

O s’bën labërgime se fqinjët e hanë-tortë-e!

 

O vëllai Milan na e mbrojti pragun shtëpisë-e

Shufflay qe njëri nga themeluesit e albanologjisë!

 

O andaj ne s’guxojmë t’ia harrojmë emrin

O se në këtë mynyrë-o ia ngjesim vetes frenin!

 

O Fletëvdekja jote-o qe kurorëlulekuqe

O edhe tapi-o bre deri te Molla e Kuqe!

 

O me historinë kush të mos bajë hajgare

O të mos e harrojë kurrë Serbinë barbare!(Vota: 9 . Mesatare: 3/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora