E hene, 16.12.2019, 10:26 AM (GMT)

Kulturë » Kozeta

Keze Kozeta Zylo: Të mjaltat kujtime

E marte, 14.02.2012, 07:55 PM


Keze Kozeta Zylo

 

Të mjaltat kujtime

 

I mëndafshtë ky muzg me qirinj ndezur,

Ti brenda dhomës, si yll i ndritur,

Ndaj shpirti digjet kaq shumë papritur,

Të vetmin që s’frenoj dhe Hënën e pabindur!

 

Më njomin buzkat të mjaltat kujtime,

Pranë pemës sonë me lule te kaltra,

Me fllad i dashur ajo na mbështillte,

Dhe si me magji na dhuronte flatra...

 

Një lot pikëllimi më rrëshqet qerpikut,

Për puthjen e zjarrtë, që e lamë atje,

Thonë është rrënjëzuar koha më e vyer,

Ndaj leshverdha Hënë s’na tradhëtoi ne...

 

Dhe prekim damarët e shpirtit të blertë,

Që aspak s’zverdhet, dhe pse vjeshta bie,

Sythet e tij janë degëve gjithë jetë,

Edhe kur dimri, ngricën sjelle tek ne…(Vota: 14 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT