E premte, 03.04.2020, 09:01 AM (GMT+1)

Aktualitet

Naim Bajrami: U mbajt kuvendi i sindikates se arsimit fillor dhe te mesem ne Podujeve

E shtune, 11.02.2012, 07:40 PM


Te nderuar gazetare te mediave elektronike dhe te shkruara kam kenaqesine t'ju informoj se me daten 04.02.2012 dite e shtune u mbajt kuvendi i sindikates se arsimit fillor dhe te mesem ne Podujeve.

Ne kuvend ishin te ftuar dhe mediat ku disa morren edhe pjese , rendi i punes ishte informimi i kryetareve te shoqatave sindikale qe ishin te pranishem 30 veta nga 36 shkolla sa ka komuna

e Podujeves , u bisedua gjere e gjate per problemet dhe hallet qe ka SBASHK-u me BSPK-ne dhe injorimin qe po i bene SBASHK-u ne krye me Ali Shabanaj komunes se Podujeves dhe Prishtines

nga shumica e shkollave i dhane mbeshtetje inicimit te sindikates se re dhe perkrahje unanimisht Prishtines poashtu edhe kryetarit te deri tashem Naim Bajrami.

Po une me kete date kam dhene doreheqje nga kryetari i SBASHK-ut dega ne Podujeve dhe me nuk jam as anetare i thjeshte i SBASHK-ut e lere me udheheqes i keshillit te pergjithshem.

Verejtje e madhe ju dha kryesise qendrore e konkretisht Ali Shabanajt kryetar sepse ky e shkaperderdhi SBASHK-un me pak shoke qe ka perreth tij.

Poashtu verejtje dhe qortim publik kuvendaret i dhane edhe nenkryetareve qe ishin prezent ne mbledhje dhe menaxherit financiar qe nuk ishin ne nivelin e detyres me fyerjet qe i bene dhe shantazhet , presionet , dezinformatat qe i bene kryetarit te deri tashem dhe deges ne Podujeve.

Te gjitha keto nje dite do te behen publike nga keqperdorime te medha qe i ka bere SBASHK-u ne nivel qendror dhe asnjehere nuk ka qene ne rolin e mbrojtesit te te drejtave te punetoreve

arsimor por mashe e pushtetit qeverise dhe per gjepat e tyre.

Ju te nderuar gazetare e keni percjelle punen e SBASHK-ut ne te gjitha koherat dhe ne me anetaresine tone kemi bere greva te gjithe ministrave te kaluar Rexhep Osmani , Agim Veliut por asnjehere nuk i kemi bere greve partise ne pushtet sepse kryetari i SBASHK-ut qendron mire me ta , ne nuk e kemi marre as retreoaktivin qe qeveria na i ka borxh dhe ne fund te fundit eshte vendim i qeverise , ne do procedojme ne gjykata do ti padisim ne gjyq qeverine dhe Ali Shabanaj kryetar sepse te dy palet jane nenshkrues te ngritjes se pages nga 1 janari i vitit 2011 dhe e kemi marreveshjen me te dy nenshkrimet.

Poashtu kryetareve te shoqatave sindikale te shkollave te Llapit ju kemi dhene nje liste per qanetaresim nga SBASHK-u dhe nje list tjeter nje deklarate per sindikat te re per sindikaten e pavarur te

arsimtareve llapjan (SPALL).

Data e kthimit te ketyre dokumentacioneve (listave) do jete 03.03.2012 ne ora 13.00 ne shkollen fillore Shaban Shala ne Podujeve.

Per me qene me i sakte perpos dy tri shkollave qe ishin pak me skeptik te gjithe ishin qe te nderpritet puna me SBASHK-un sepse fajtor per kete gjendje te krijuar eshte niveli qendror.

Ju faleminderit per mirekuptim jeni te ftuar me 03.03.2012 ne keshillin inicues qe do zgjedhet per sindikaten e re.

 

Me respekt Naim Bajrami(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT