E hene, 27.09.2021, 03:16 AM (GMT+1)

Kulturë

Arif Kutleshi: Tuta e borës

E shtune, 11.02.2012, 07:23 PM


Arif  KUTLESHI

 

TUTA E BORËS

 

qe për shembull korrikun e kaluar

mund të binte

të na e heqte zhigun e shiut

 

por edhe nëse ra

ra veç me leje të réve

duke na injoruar pabesisht

 

tashti s´shihen shenjat e rrugës

dhe do vozisim si nëpër miell

si nëpër endërrat tona të bardha

 

s´do të mund të na dënojnë

për tejkalim shpëjtësie

dhe fëmijët do kënaqen me arinjtë polarë

 

kot paskemi ikur nga malet e egra

ç´farë qyteti është ky farë Arktis/Antarktisi?

 

e vetmja zgjidhje e drejtë për ne:

të na bëjë eskimezë

a barinjë të pinguinëve

 

kush sheh borë në endërr ka fat

 

27 kallnor 012(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora