E hene, 27.09.2021, 01:33 AM (GMT+1)

Kulturë

Julia Gjika‏: Ti s’na lë të vdesim

E shtune, 11.02.2012, 08:55 PM


Julia Gjika

 

TI S’NA LE TE VDESIM

 

Sa e gezuar je dhe sa e forte!

Na rrëmben dhe na ngre lart.

Në qiell të shtatë na shpie,

në tjetër botë.

Me kthetra e sqep shqiponje,

Ti dashuri e zjarrtë.

Kur trupi rëndon, fuqi më s’ka,

E nuk përballon dot fati c’sjell,

Ti s’na le të vdesim.

Fiton ti, vetëm ti o dashuri e shenjtë.

Të gjithë të kërkojnë,

Me sy e me gjithë zemër.

Te prekemi nga dora mëndafsh e ngrohtë,

Nga paqja jote e qiellit.

Të na hapësh vend

në stehezën, të vetmen strehëzë

Ku ndjehemi, të sigurtë.

Ti kënga e pashtershme që buron,

Që kur bota është nisur.

Buzë e zhuritur,

Cdo gjuhë të përgojon!

Ti je e shurdhër, nuk dëgjon.

Për ty parajsë është kudo ku shkel.

Ti trëndafil i shpirtrave,

Që në cdo stinë shpërthen.

Në mes të ngricës bëhesh zog,

tinguj pranvere sjell.

Cdo moshë me pjalmin tënd ushqen.

Ti s’na lë të vdesim.

 

5-10 Shkurt 2012(Vota: 2 . Mesatare: 3/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora