E hene, 27.09.2021, 02:55 AM (GMT+1)

Kulturë

Lek Mrijaj: Bekim Berisha - Abeja

E premte, 10.02.2012, 08:13 PM


Lek Mrijaj

 

Bekim Berisha - ABEJA

 

 

I.

 

Luftoi per Kosovën

porsi zana e rrufeja

Heroji i ynë i kombit

i madhi trim ABEJA.

 

II.

 

Legjendar i gjallë

qe i printe kushtrimit

ra deshmorë për Kosovën

në Junik të Dukagjinit.

 

III.

 

Luftoi kurr pa ndalë

për liri e çlirim ABEJA

kunder hordhive çetnike

bashë sikur rrufeja.

 

IV.

 

Luftonte për Çlirim të Kosovës

nga ato të mjera serbe bisha

Heroji i ynë i kombit

i madhi Bekim Berisha.

 

V.

 

Në çdo vijë te frontit

aty ku u thirr kushtrimi

iu pergjigjej zerit të luftës

Abeja pa kurrfarë dallimi.

 

VI.

 

Si vetëtima e stuhia

në Bosnje,Kroaci e Slloveni

luftoi me pushkë në dorë

kunder karpatianit të zi.

 

VII.

 

Si fortuna në Kosovë

erdhi ky flakadan me barot

i thoshte armikut te mjerë

per ty e kam bërë pushken top.

 

VIII.

 

Do flaki me zjarre

ty armik e ju tradhëtarë të  zi

pushka ime e bekuar

do e çlirojë ketë Shqiptari.

 

IX.

 

Unë pushoj i qetë

në Trojet e Dardanisë

atëherë kur bashkohemi bashkë

me Trojet Etnike të Shqipërisë.

 

X.

 

Amanetin e  ABE-së

ta jetësojmë me Bashkim

pa perçarje dhe ndasi...

për Shqipërin e vendit tim.(Vota: 8 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora