E shtune, 22.01.2022, 04:54 PM (GMT)

Kulturë

Rrustem Geci: Poemë nga libri ''Heroika''

E merkure, 08.02.2012, 06:53 PM


Rrustem Geci, poemë nga libri „Heroika“

 

  

K A R R O C I E R I

 

Poemë, për njëshekulloren pavarësi

 

O  tokë  e  lavdisë    madhe

 

O  dheu  im  i  gjithmonshëm

 

Zëri yt  njihet në gjithë botën

 

  Berlin, Londër,  Nju Jork

 

 

 

Shqipëri e pellazgëve, ilirëve

 

Shqipëri e të gjitha kohërave

 

Në këtë  ditë    100  vjetorit

 

Lavdinë ia këndoj Shqipërisë

 

 

 

Yhaa,  përtej  dhe    përtej

 

Yhaa, përpjetë e më përpjetë

 

Me  këtë  karrocë  të 1912-ës

 

Unë kam 100 vjet që udhëtoj

 

 

 

Zgjohu  o   Metush  Krasniqi

 

dhe ju o të rënë  të kësaj toke

 

zgjohuni  ta  shihni Kosovën

 

dhe  lirinë   tonë    zgjëruar

 

 

 

 

 

2

 

-----------------------------------

 

O  Shqipëria ime majekrahu

 

O  Kosova  ime  majëkënge

 

në këtë  ditë  të 100  vjetorit

 

kremtoj lirinë e popullit tim

 

 

 

Shqipëri e  Gjergj Kastriotit

 

Shqipëri  e  Ismail  Qemalit

 

Shqipëri  e   Adem  Jasharit

 

Një urim ke nga Kumanova

 

 

 

Fryj  frymë  e  egër  e  lirisë

 

karrocieri  qerren  s´ ndalon

 

ti që mua  zemrën ma lexon

 

kam një këngë  për harresën

 

 

 

O qerrja  ime   me  Shqipëri

 

O  qerrja   ime  me   Çamëri

 

Çdo  ditë      atdheun  tim

 

Lirisë  i  shtohet  një  ëndërr

 

 

 

3

 

------------------------------

 

Shqipëri  e  flakës së maleve

 

Shqipëri  e fushave me bukë

 

tri janë varret tona të mëdha

 

     gjumë     trokasin

 

 

 

Me këtë karrocë  të historisë

 

Kam  një shekull që udhëtoj

 

Deri    këtë ditë të shënuar

 

  vitit 2012, dhe më përtej

 

 

 

Shqipëri  e  13  mijë vjetëve

 

Shqipëri   e      lashtëve

 

ke një  urim  nga  Manastiri

 

nga Presheva, Molla e kuqe

 

 

 

  këtë  tokë   me  Shqipëri

 

me Kosovë, iliridë e Çamëri

 

me   flamur  i   kam   kufijtë

 

dhe  me  një   gjak  gjuhësor

 

 

 

4

 

 

 

Kjo botë e jona  me  Shqipëri

 

rrënjët  i  ka  shumë  të thella

 

dhjetë  mijë vjet në  Pellazgji

 

dhe  tre   mijë   vjet      Iliri

 

 

 

Tokat    m´i  morën  fqinjët

 

me  gjuhën unë do t´i  rikthej

 

me të rënët unë  flas  çdo ditë

 

dhe ata i dëgjojë një  nga  një

 

 

 

  këtë  ditë    shqiptarëve

 

kjo  festë  na   gjen  grumbull

 

Me  28  nëntor    vitit  1912

 

Shqipëria  e  fitoi  pavarësinë

 

 

 

Shqipëri,  e  Gjergj Kastriotit

 

Shqipëri   e  Ymer  Prizerenit

 

Shqipëri e gjithë  shqiptarëve

 

  çdo  ditë  po  zgjërohemi

 

 

 

5

 

------------------------------------

 

Me  këtë  karrocë  të 1912-ës

 

Unë kam 100 vjet që udhëtoj

 

për     ardhë   tek   kjo  ditë

 

Për     ardhë  tek  kjo  festë

 

 

 

O mendja   ime   e  munduar

 

mos   ma   kujto   Katallanin

 

as zonjën e tij Katallaneshën

 

që e gjakosën  popullin  tonë

 

 

 

Shqipëri  e  Gjergj Kastriotit

 

Shqipëri  e  Abdyl  Frashërit

 

Shqipëri  e   Azem   Galicës

 

Yha, përpjetë  e më përpjetë

 

 

 

Në këto pamje  me Shqipëri

 

  këto  pamje me  Kosovë

 

kohën që e kam përpara, me

 

këngë   majekrahu  e  mbajë

 

 

 

6

 

------------------------------------

 

Shqip ,  Ilirisht ,  Pellazgjisht

 

është kënga e  gjuhës  shqipe

 

me  një    shkruar    njëjtë

 

dhe  me     folme     njëjtë

 

 

 

Rritu  dhé i lavdisë së madhe

 

lulëzo  dhé   i  gjithmonshëm

 

Yhaaa, përtej  dhe  më përtej

 

yhaa, përpjetë  e më përpjetë!..

 

 

 

Nën  truallin  blu    atdheut

 

shih si gjethojnë  gjelbërimet

 

pemë      netëve   me   hënë

 

dhe pemë të  ditëve  me  diell

 

 

 

Krejt   brenda   lirisë së fituar

 

Shqipëria  feston  Shqipërinë

 

mija vjet    kohës    drithit

 

mija vjet    kohës    bukës

 

7

 

-----------------------------------

 

 

 

O  shqipëria   ime  e  dashur

 

O  toka  ime  e  hyjnueshme

 

dua    jem    afër  yjeve

 

aty  ku  e  pi  kafenë  gjeniu

 

 

 

  dritëjetën  e atdheut tim

 

secila ditë ëndrron një tjetër

 

    bukur  se   e  sotmja

 

    pemët  se  e  kaluara

 

 

 

Në këtë tokë të  atdheut  tim

 

kjo tokë e bukës  dhe mishit

 

  gjithëve  na   ka  ushqyer

 

prej se janë gjallë shqiptarët

 

 

 

Shqipëri  njih   veten   tënde

 

gërmo pasuritë  nëntokësore

 

kërko metalet dhe jometalet

 

gjeje  atë    ty  të mungon

 

 

 

8

 

-----------------------------------

 

Tokën    ma  morën fqinjët

 

As në këtë çast  s´di ta harroj

 

Çamëria çdo natë më shfaqet

 

me  dhimbje,  plagë, dhe  lot

 

 

 

Nga qyteti  i  bukur i Tiranës

 

i   ftoj      gjithë  shqiptarët

 

të këndojmë  himnin bashkë

 

dhe të kremtojmë  së bashku

 

 

 

Shqipëri,  Nënë   e  Kosovës

 

Nënë  e  Preshevës,  Iliridës

 

Nënë  e  Çamërisë ,  Ulqinit

 

Jepja  valles   edhe   këngës

 

 

 

O mejëkënga  ime Shqipëri

 

O majëkënga  ime  Kosovë

 

ëndërrat për tokën  shtohen

 

I  uroj  vëllëzërit  arbëreshë

 

9

 

------------------------------------

 

Shqipëri   e  arit  dhe argjendit

 

Shqipëri   e   mileut    sotëm

 

Epokat   edhe    kohën  tonë

 

Me  pika    gjakut   shtrohen

 

 

 

Yhaa, përpjetë  e më përpjetë

 

Yhaa,  përtej  dhe    përtej

 

Jepi   qerres   karrocier ,  jepi

 

Shqipërinë e kam majekrahu

 

 

 

Zoti im lart, lexoma  zemrën

 

gjuha ime e ka  gjetur  veten

 

shqip,pellazgjisht dhe ilirisht

 

një  është  abetarja e  kombit

 

 

 

Nënë  Shqipëri, nëna  e  jonë

 

krejt brenda lirisë  së atdheut

 

kam të sotmen  e përditshme

 

dhe    ardhmen   e   pafund!.

 

10

 

------------------------------------

 

 

 

Me këtë karrocë    historisë

 

unë  do  udhëtoj shumë gjatë

 

deri  sa    ketë   frymë  liria

 

deri sa të ketë  jetë Shqipëria

 

 

 

Jam kërkues  i madh  i  lirisë

 

këtë ia kam thënë  gomerëve

 

brenda Trojës  ende ka tenda

 

brenda  Trojës ende  ka  tym

 

 

 

Yhaa, përpjetë e më përpjetë

 

Yhaaa, përtej dhe    përtej

 

jam  gjak  i  këtyre   fushave

 

jam fryma  e  këtyre  maleve

 

 

 

Nënë  Shqipëri! Nëna e jonë

 

rilindëm  sërish,  u  përtrimë

 

mëmë  tokës  i  tregova , pse

 

kënga jonë  ka  shumë  himn!..

 

 (Vota: 5 . Mesatare: 3/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora