E enjte, 02.12.2021, 09:42 AM (GMT)

Kulturë

Violeta Gashi: Çekanët dyanësor

E marte, 07.02.2012, 07:44 PM


Violeta Gashi

 

ÇEKANËT  DYANËSOR

 

Ah , kam ikur nga miza dhe kam ardhur tek grerëzi !-tha plaka .

Sa keq , sepse m’shkojnë ditët në park tek kjo Lodër apo si e ka quajtur djali Londer që unë e njohë Lodër . Sepse këtu , edhe pse nusja e djalit është duke m’i Afruar të gjitha por prapë s’jam as e kënaqur se madje e Kënaqur fare pasi përveç tjerave edhe balta tek Shqiponja është më e Ëmbël sesa Mjalta këtu tek Lodra . Mirëpo kam ardhur ta vizitoj , sepse e kam djalë por as mos t’i shkoi mendja që do t’i jetoj Nëna në Lodër . Pastaj , të kishte qenë edhe kjo nuse e Bukur ia kishte Mbushur mendjen djalit të Kthehet në Vendlindje .

Ah , prapëseprapë kjo nuse është ma e mirë sesa ajo që kam në Kosovë pasi ajo gjynahë apo femëz siç kam lexuar tek një shkrimtare që kishte shkruar një Tregim me emrin FËMIJA LIND FËMIJË dhe kështu fëmija i parë as s’ka edukatë për veti se jo madje t’i Edukoi fëmijët e i Pastë Gjyshja !

Madje një ditë , lëre që i Rrahu fëmijët por edhe e bëri burrin e vetë për të Qajtur që edhe pse e kam djalë s’kam Dhembje për të pasi është dashur t’ia Shikoi anën e mbrendshme ma tepër apo Lindje dhe rritje si dhe arritje të Fytyrës nga çdo anë se ana e jashtme është si fluska e sapunit që as kot s’e kemi që pika e Pika  ka për t’u Mbushur  edhe pusi apo tek ky rast Vendosja e pastaj hapat tjerë a dhembje kam pasi djalë që ecë e dije ç’i ka vendosur n’pije por edhe ma keq se ka Gabuar për veti pasi jeta me jastëk as s’duhet Luftë apo e kam Gabim tek kjo  koha  e  sotit ?!

Ah , po-po vetëm pija e ka Vërbuar djalin e-e Pastë Nëna që me shumë mundime në atë kohë e kam rritur pa as shybël dhe pa as lotë e Lotët ia shkaktoi kjo e pa Lindur se lindje ka pasi s’bën muu apo pasi s’është si disa që Ndërrojnë xhemedana pasi t’martohen !

Kështu Gjyshja , gjat ditëve t’pushimit apo vrapimit t’quhen vetëm sjelli timonin e anijës së kokës pasi iu kishte Lodhur në kujtesat e “Bukura”nga rejat tek parku i Londrës  por ma në fund kishte vendosur të Kthehej e t’ia Edukoi vetë fëmijët e nusës se s’ka as lidhje a është ma e re apo ma e vjetër pasi Varët ana e mbrendshme pikërisht tek gjinia femërore se jo ana e jashtme siç e ka Shikuar djali im që asnjë as faj s’i ka pasi ka Vendosur vetë . Mirëpo një ditë , Gjyshës i kishte ardhur shpirti jo tek hunda por tek koka pasi edhe pse i kishte treguar nusës që sa i Rrahë fëmijët mund ta gjeni një mënyrë për t’i Qetësuar dhe Edukuar pa i Rrahur e madje Gjyshja edhe e kishte Mësuar si t’shkoi me fëmijët por iriqi Kot në fushë pasi prapë nusja shkoi me thupër tek fëmijët që ia Digjëshin Shpirtin Gjyshës !

Ndërsa një ditë , nusja apo pusja kishte zënë vend në një ulëse dhe luhatej duke më shqiptuar :

Lëkura e breshkës , sepse ju gjyshe s’jeni pasi jeni kthyer nga Mjalta për t’iu mbajtur unë duke ua marrë kafshatën fëmijëve për ju Lëkura e breshkës .

Pastaj Gjyshja , iu kthye :

M’sa di  unë , jam para juve këtu dhe tjetra e kam pagën e burrit edhe pse m’ka shkuar në Kopshtin e Edenit por edhe pagën time se tek djemtë më as s’bazohem gjersa t’Kthehen siç kanë qenë nga çdo anë në Xixëllonjë se tani janë Vërbuar pasi kanë marrë t’larat e tjerëve .

Kështu durova e Durova dhe prapë iu ktheva duke e Shikuar me sy pothuajse të mbyllur pasi Çekanët as s’m’i ka dhënë burri por as babai e pas pak i shqiptova :

Shikoni , jo nusja por Nusja tani pasi ma e mirë se ju është ajo  në Lodër që ju lara ime e di që do të qeshëni por e di unë pse e njohë Lodër atë vend dhe ajo Nuse edhe pse s’ka as familje as gurë është Mrekulli Hyjnore në krahasim me juve se as kot s’e kemi që nga Skifteri delë Beteri e nga Beteri delë Skifteri që ju edhe pse keni familje të Mrekulluar jeni Betere se prapë do t’shkoj në Lodër pasi kokën ajo Nuse kishte për t’ma lënë të Qetë edhe pse shumë punë n’amvisëri m’duhej m’ia përgatitur por çdo gjë m’i Afronte shpeshë në park që atje do t’shkoj nëse nuk Përmirësoheni pasi paskam ikur tani nga miza e paskam ardhur tek Grerëzi …!

Bija ime , unë kam qenë në familje të juaj por edhe kokën apo edhe Kokën e vajzërisë është dashur me lënë ndër prag t’shtëpisë atë ditë që jeni nisur me ardhur tek ne . Sepse zoti i shtëpisë , ka për të udhëhequr se jo musafiri por nëse ka musafiri të drejtë plotësisht edhe musafiri ka të Drejtë tek ne pasi unë n’fillim iu kam parë si djalin tim por s’mund t’iu shohë as afër djalit me këto marifete nëse nuk ndërroni se ju me Ndërruar assesi pasi s’keni lindje të plotë . Pastaj , ku keni parë vjehërra që kujdesët plotësisht për fëmijë si unë se ju përveç tjerave as s’dini t’i veshëni sipas kohës që fëmijët kishin m’u ngrirë nga veshja juaj pasi ma leht për ju m’i lënë gjithë ditën n’rroba t’natës dhe aq ma keq që kanë lloj-lloj rrobe që ka m’i ngrënë mola se vetëm unë kur i veshi fëmijët e i Pastë Gjyshja .

Reja ime , siç e shiheni edhe pse as s’meritoni se t’Meritoni fare t’iu bisedoj me Butësi pasi nga dita që keni ardhur vetëm thumba kam dëgjuar nga ju por shkaku i fëmijëve ia shkoj siç duhet edhe pse s’e kam moshën dhe besa as pozitën që t’iu bisedoj juve që m’luhatëni n’ulëse gjoja fjalët e mia po i fshini por kryesore ua shqiptoj se një ditë do t’iu kujtohen por vonë e edhe tjetra ç’mbjellët edhe korrët që ç’bëni ju uroj plotësisht t’shpëtojnë fëmijët se ju nga Zoti keni me ngrënë…?!

Shikoni , sot iu ndala ma gjat pasi m’i larguat fëmijët siç ishin duke vizatuar dhe n’vend që të kënaqëshit që janë pranë librit i dërguat n’lodra n’dhomë t’vetë e ashtu vepruat vetëm që mos m’i lënë fëmijët tek unë .

M’tregoni , çfarë ua kam mësuar keq fëmijët apo ndoshta kam bërë gabim të plotë si s’jam ulur edhe unë në një ulëse luhatëse si shoqët e mia që as s’ngritën dhe i kanë t’gjitha gjërat nga rejat tek ulësja e madje pa as fjalë se aty shkruan –Ia Dera- edhe për thumba se jo madje për Gozhda apo Fjalë… ?!

M’tregoni , kur keni parë edhe njeri se Njeri as s’e besoj që keni parë duke e ujitur pemën në degë para trungut afër rrënjës por dega mundet me qenë e shartuar si ju që keni ardhur këtu apo kështu jeni mësuar tek prindërit që t’mos dini as rend se Rend fare por duhet t’ndërroheni edhe pse keni dalur nga beteri shkaku i juaj dhe i fëmijëve t’juaj se unë nesër s’jam e burri është musafir n’shtëpi pasi duhet t’i siguroj plotësisht A-Zh-në që po ia dini duke ia hudhur edhe mundin në shportë se vetit ia ka bërë ai ?!

Pastaj , t’kisha pasur vajza edhe s’paskeni pasur ndërmend m’i lënë n’shtëpi por keni n’mendje se edhe t’i kisha pasur ju e kishit menduar t’keqen dhe as s’e kishit praktikuar pasi gjallë jam dhe bijtë do kthehen se i njohë edhe pse tani i keni kapur para e tjetra ju të domit s’e keni marrë burrin që të mos t’kisha qenë unë s’e kishit marrë djalin tim por e kishit marrë t’fytyrës suaj se Fytyrës as Emrin s’ia dini .

Papritur plaka , thirri fëmijët dhe ua mbushi duart e njoma me sheqera e iu tha shkoni t’luani se ne dyja kemi disa punë por fëmijët si kishin marrë sheqerat duke e përqafuar gjyshën shkuan në dhomën e vetë .

Reja ime , sa kohë ka që jeni n’ulëse pa iu shkuar mendja tek fëmija ?

Nënë , më vjen keq por të lutem mos i tregoni burrit tim për asgjë se do t’i plotësoj t’gjitha dëshirat nëse s’i tregoni pasi çdo gjë që keni shqiptuar ashtu është dhe gjer sot kam menduar siç kam vepruar si ta kisha burrin e domit pa as respekt ndaj tjerve se Respekt fare e plotësisht burri paska të drejtë që s’qenka i Kënaqur me mua pasi as unë s’e kam Kënaqur …!-shqiptoi reja .

Bija ime , kur të pendoheni plotësisht do t’iu fali për çdo gjë se tani edhe pse shqiptuat ashtu as s’iu besoj pasi jeni nga t’frynë era dhe pas pak thirri plaka prapë fëmijët për t’iu dhënë çokolata e fëmijët i kapin çokolatat . Mirëpo nëna e tyre i rrahu , pse kishin ardhur pasi s’kishte shumë kohë që kanë ngrënë sheqera dhe fëmijët shkuan n’dhomë duke qajtur e pas pak plaka i tha rejës që duhet t’i Pajtoni fëmijët se duke qajtur ka për t’i kapur kokëdhembje edhe pse pa arsye i rrahët …?!

Jo-jo , s’do t’i Pajtoj se kështu m’ka mësuar një psikologe…!- shqiptoi reja .

Reja ime , çfarë iu ka mësuar ajo psikologe s’ka as vlerë se Vlerë fare tek fëmijët e ndjeshëm plotësisht kur janë duke qajtur pasi nga temperatura kanë për të kaluar n’kokëdhembje por edhe ma keq…  dhe fëmijët tonë janë siç iu shqiptova e unë shkova t’i marrë për të shkuar pak tek një shoqe se i paskam biseduar murit por edhe paskam ikur nga miza duke ardhur tek Grerëzi që po i bie bisedës sonë Çekanët dyanësor…!

 

Shifra :  Gishti në nofull ?!

 (Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora