E hene, 28.11.2022, 03:39 PM (GMT)

Kulturë

Dase Alili: Në heshtje...

E hene, 06.02.2012, 07:33 PM


Dase Alili, Strugë

 

NË HESHTJE...

 

U thye pena dhe leshoi një zë...

Fleta e bardhë u njollos....

Një Engjëll zbriti nga lart posht

Duke dhuruar një penë, dhe një fletë bosh...

 

Në heshtje mblodha veten

Me një ndjenjë të vrarë...

Mora penën në dorë ,

Dhe fletën borë të bardhë

 

Vargjet zunë rradhë duke mos u vënë re,

Pse pena e lënduar nuk po binte përdhe.

Ndjenja i foli shprehjes:

“Ti më shtyn të shkruaj” !!

Shprehja i flet Penës:

“Unë nga ty nuk druaj”!(Vota: 7 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora