E enjte, 23.03.2023, 01:14 AM (GMT)

Kulturë

Poezi nga Vangjel Zafirati

E hene, 06.02.2012, 07:21 PM


HAPAT  E  PRANVERES

 

Poezi  nga  Vangjel Zafirati.

 

Autori  banon    qytetin  e  Sarandës  dhe  ka  shkruar  disa  libra  me  poezi.

 

 

PORTOKALLET  E  VOGLA

 

U  veshën      bardha

dhe  zbritën

deri  poshtë    breg.

 

Ç’mendojnë

  voglat

veshur në    bardha?!

 

  kalojnë  detin?

 

Ç’presin?

bletët

u  këndojnë  një  himn  dashurie.

 

 

BURIM  I  PYLLIT

 

Burim  i  pyllit,

lot  i  fshehtë  i  gurit.

Brengë  e  pathënë

e  lisit.

 

Burim  i  pyllit,

puthje e  premtuar,

Syri  i  vajzës

i  vesuar.

 

 

ETJE

 

Kaloi  një  vesë  e  lehtë

edhe  i  puthi

  bukurat  e  Majit,

Luleshqerat.

 

Lëvizën ,u  përkulën

lehtas  përmbi  bar

dhe  diellit  iu  falën:

“Nga  etja, u  freskuam  pak!”

 

 

BISKU  I  LULES

 

Ringjalljen  tashmë

e  quajnë  Dashuri.

 

 

Bisku,

i  vogli  i  lules,

  dashuroi  Diellin.

 

 

PRANVERË

 

Rend  me  nxitim  ëndrra  e  saj.

Lumë  i  shndritshëm  përmes  rrepishtes.

 

Rroba    bardha    nderura    diell

E  mbi  degët  e  pranverës.

 

Me  puhizën  e  parë, gati    ngrihem.

Ëndrra  rinore    nxjerrin  krahë.

 

Një  vajzë  lan  rrobat    lumë

e  psherëtin  e  gjithë  rrepishtja.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora