E hene, 27.09.2021, 01:16 AM (GMT+1)

Kulturë

Dea Behramaj: Tina dhe zogu

E diele, 05.02.2012, 06:23 PM


Tregim pёr fёmijё

 

TINA DHE ZOGU

 

Nga Dea Behramaj, nx,kl,III1.shk.f.”I.Rraci”-Klinё

 

Fryente erё vjeshte.Zogjet shtegetar filluan pёr t’u nisur kah vendet e nxehta.Mirёpo zogjёt vendas jetojnё nё vendin e vet,kudo qё janё.Njё zog I vogёl posa kishte mёsuar fluturimet e para ishte ndarё nga prinderit e vet.Tina e vogёl sa ishte nё lojё nё oborrin e shtёpisё pa zogun I cili ishte ngatrruar nё therra dhe nuk mundi tё dalё dhe tё fluturoj.Ajo e mori  dhe e luti zogun qё tё ngrenё dhe I dha uji pёr tё pi..Sa e kishte nё dorё zogun ai nuk rrinte,por mё zёrin e vet I kёrkonte prinderit e vet.Tinёs I erdhi keq dhe pa e pyetur nёnёn e vet u nisё kah fushat dhe malёt pёr t’ia gjetur nёnёn yogut tё humbur.Kur Tina mbёrrijёti buzё njё mali,zogun qё e kishte nё dorё filloj tё cicёrroj.Nga degzёt e lisave u dёgjuan shumё cicёrrime zogjёsh dhe ju afruan Tinёs.Tina e lёshoj zogun nga duartё e veta dhe ai iu bashkuar zogjёve tjerё,por nuk harroj pёr pa u kthyer me prinder tё vet pёr t’iu falёnderua Tinёs.E pёrcillёn Tinёn gjersa filloj tё bije nata mbi male e fusha.Tina u nisё pёr shtёpi vetёm por tani kishte frikё nga errёsira….Sa ishte duke ecё fushave u dёgjonte njё zё qё u pёrcilltё me jehonё nёpёr brigje e lugje:Tina,Tina,ku je!?-Mami,mami,jam tё lisi I zogjёve,erdha!....Fryente njё erё vjeshtore e lehtё por kur u panё bije e mёmё filluan tё vrapojnё njera nga tjetra dhe u pёrqafuan duke ju rrjedhur lotёt e gёzimit._Tina u betua para nёnёs se kurrё mё nuk do tё largohёt nga shtёpia pa pyetjen e nёnёs…(Vota: 11 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora