E marte, 02.06.2020, 10:46 PM (GMT+1)

Kulturë

Robert Aliaj Dragot

E merkure, 07.02.2007, 08:55 PM


Robert Aliaj DRAGOT

Robert Aliaj DRAGOT  lindi ne Tirane me 18 shkurt 1960, ne nje familje me tradite te vjeter ne artin e piktures. I rritur ne mjedis artistik, interesi dhe pasioni per pikturen i lind qysh ne moshe feminore. Kreu studimet per pikture ne Liceun Artistik te Tiranes.

Nen presionin e diktatures, armikut te artit jooficial, dhe qarqeve zyrtare qe e konsideronin si artist dekadent dhe vepren e tij si nje veper qe nuk perputhej me normat e artit te realizmit socialist, u detyrua te nderprese studimet artistike ne vitin 1981.

Me 1991 braktis vendlindjen per t’u vendosur ne Greqi, ku se fundi i lire realizon dhe zhvillon me tej ambiciet e tij profesionale ne pikture.
Aktualisht jeton dhe vazhdon karrieren e tij artistike ne Bruksel ku punon intensivisht dhe disa here ne vit prezanton koleksione te punimeve te tij te reja ne galeri te ndryshme dhe ambjente artistike

Gjate ketij 10-vjeçari ka kryer nje numer te konsiderueshem ekspozitash vetjake e ne grup ne disa vende te Evropes , si ne Greqi, France, Zvicer ,Belgjike. Ka marre pjese gjithashtu ne aktivitete nderkombetare arti, si ne International Fair’s Art. Veprat e tij gjenden te perhapura ne koleksione tendryshme private neper bote dhe shume prej tyre jane bere prone e galerive.

 

 

 

 

 

 

 

 

 (Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora