E enjte, 23.09.2021, 05:54 AM (GMT+1)

Kulturë

Fejzulla Duraku: Gjergj Kastrioti - Skënderbeu

E marte, 17.01.2012, 08:29 PM


GJERGJ KASTRIOTI-SKENDERBEU

 

Kur do zoti, bën mëshirë

T'mos na len' në errësirë,

Kryetrim Ai dërgon

Shqipërinë ta shpëton.

 

Kur u ngris e kur u errë

Natën vonë që gasterrë,

Dhe mileti pret me ardhë

Nga Nishi kalorësin e bardhë.

 

S'pandehu ferman e rremë!

Se Skënderin dot' e zinte gjemë.

Kur po ngrisej më qielli

Hëna perëndonte, lindej dielli.

 

Lart né Krujé ndrit pishtarë;

Shej u bën' trimave kordhëtarë,

Skënderi kështjellën pushton

Edhe turqit i dëbon.

 

Ogllu Oman bej i mbretit,

Zemërgaz e gazepit!

Dhe për hir të dovletit

Kërkon shpëtim dor's miletit?

Në luftë kërkon mëshirë

Të ikën me tynxirë,

Po Hamzai sy patrembur

Në Ushtë kokën shembur.

 

Ç'gënjeu rrot' e fatit,

Askerin e sulltan Muratit!

Tre herë thundra rrahë në prak

Që Dovleti ra në lak.

Nga të shumtit i lenka gjallë,

Që sulltanit t'i çojnë fjalë.

 

Rrob'n e turkut po të xhvesh,

Plis'n e bardh, tirq të zi mvesh,

Shpat'n e rënd brezit ngjesh.

-Është koha-tha-për t'u qesh.

 

Kas ngritej prej dheut

Kal' i bardhë i Skëndërbeut,

Që në fre s'mbahet dot'

Veçë Gjergjit ësht' e kot'.

 

Që me natë po valon

Gjysmëhëna po fundron,

Në mëngjes e kuqe rrezë

Dykrenare shkab e zezë.

 

Skënderi siç e ka zakon;

Me ngadalëz e gjykon,

Në ç'do punë urdhëron,

Po i pari at' zbaton.

 

Veç pluhuri u ngrit pre dheut!

Nga kal' i bardhë i Skënderbeut,

Shqiponja fluturoj përtej viseve

Në Lezhë bëri bashkimin e fiseve.

 

Autor: Fejzulla Duraku

Vepra: Gershetat e Amshimit(Vota: 4 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora