E enjte, 23.09.2021, 07:49 AM (GMT+1)

Kulturë

Demir Krasniqi: Gjergj Kastrioti - Skënderbeu

E hene, 16.01.2012, 09:00 PM


Tufë këngësh  popullore kushtuar trimit legjendar dhe heroit  kombëtar shqiptar :

 

GJERGJ KASTRIOTI -  SKËNDERBEU

 

1.      KUSHTRIMI I SKËNDERBEUT

 

Frynë murrlani me stuhi –

Qielli ç’ bubullinte ;

Nën flamurin kuqezi ,

Çetës po i printe .

            Refreni:

            Hej, trim, o Skënderbe ,

            O, krenari shqiptari ,

            Për t’ çlirua Atdhe’n –

            Luftë ke nisë ma i pari !

 

Dyzet trima si shqiponja ,

Kaluan shpatit shkonin ,

Bashkë me trimin Skënderbe –

Turkun ta luftonin !

            Refreni:

            Hej, trim , o Skënderbe ...etj.

 

Si rrufe u hap kushtrimi ,

Kudo ndër shqiptarë –

S’ durojmë prangat e robërimit ,

Për pa vdekë ma parë !

            Refreni:

            Hej, trim, o Skënderbe ...etj.

 

Recitativi - Një vashë:

-Po , ku jeni nisë , o trima ?

Luftëtarët:

-Vendin ta çlirojmë !

Vasha:

-Qe besa , edhe unë do t’ vijë ,

Se ma kështu s’ mund të durojmë !

 

Grupi:

T’ japim fjalën t’ gjithë sa jemi ,

Trim, o Skënderbe –

Për liri dhe për Atdhe ,

Vdesim si me le !

 

*****

Kënduar nga Demir Krasniqi .

 

2.     TRIM I DASHUR DHE I PARË

 

Trim i dashur dhe i parë –

Trimi Skënderbe ;

Natë e ditë luftoi pa pra ,

Tigër ndër bete’ !

 

Prinë përpara me fuqi ,

Trimi legjendar ,

Nën flamurin kuqezi –

Bini bajraktarë !

 

Me këngë t’ buk’ra do t’ kujtojmë,

Trim , o Skënderbe ,

Emrin tënd s’ do ta harrojmë ,

Që kujtim na e le !

 

*****

Kënduar nga Mazllom Mejzini .

 

3.     TRIM I MADH O SKËNDERBE

 

Trim i madh, o Skënderbe ,

Porsa linde e i çele sytë –

N’ vatrën tënde shkrepi dritë ,

Sikur rrezja e parë e diellit ,

Që i bien bjeshkës e i bien qiellit .

 

T’ ndanë prej nënës – t’ vajtoj motra ,

Bashkë me vëllezër t’ ndanë nga votra !

Me nj’ atë urdhër t’ Otomanit –

Shumë shërbeve n’ tokë t’ Sulltanit ,

Duke u djegë për tokë t’ vatanit .

 

Trim i madh , ti kur u bane –

Bota ndjeu për fuqinë tënde !

Male e fusha , ti kalove ,

Marshin tënd kush s’ mund e ndali –

Erdhe n’ Krujë si shqiponjë mali .

 

T’ priten sulme ma t’ vështira ,

Mbrapa ktheve shumë ushtri ,

Nam po bëjnë do shqipe t’ lira ,

Si rrufe n’ zemër t’ Ballkanit ,

Që s’ duan t’ lënë Atdheun n’ robëri !

 

Tash kremtojmë Pesëqindvjetorin ,

Qysh se vdiqe , o drangua ,

N’ zemrat tona t’ kem ngujua ,

Nuk t’ plakë koha , nuk t’ plakë moti ,

Kurrë nuk vdes Gjergj Kastrioti !

 

*****

Kënduar nga Hashim Shala .

 

            4. HEJ KY SKËNDERBEU

 

Hej, ky Skënderbeu ,

Luftoi si lua ;

Veshun duel Sulltani –

Krujën , o, rrafsh me e ba !

 

Hiq Sulltan , taborret ,

S’ t’ falet Kruja kurrë !

Skënderbe krutani

Lufton në shkamb, në gurë !

 

Hej, hej,

Skënderbeu vërsulet ,

Rrufe shpata e tij ;

Padishah Murat – o,

Ne do t’ bajmë liri !

 

Atje nga Malësia ,

Bota banë çudi –

Kur të vret Skënderi

Me bashkë malësorët e tij !

 

Kur tani Stambolli

Në agim të vet ,

Atje ku kënduan –o,

Padishah mos tret !

 

Hej, hej,

Skënderbeu vërsulet ,

Rrufe shpata e tij ;

Padishah Murat – o,

Ne do t’ bajmë liri !

 

*****

Kënduar nga Ismet Peja .

 

5.     SKËNDERBEU – GJERGJ KASTRIOTI

 

Kush qe ai trim ma i zoti ?

Skënderbeu – Gjergj Kastrioti !

Skënderbeu – Gjergj Kastrioti ,

Of, aman, aman, aman-e,

O, për dorën –e ,

Për shpatën tënde ,

Aman, aman-e !

 

Çka ka bjeshka që po dridhet ?

Skënderbeu në te po ngjitet !

Skënderbeu në te po ngjitet ,

Of, aman, aman, aman-e ,

O, për turqit –e ,

Për kokën e tyre,

Aman, aman-e !

 

Çka ka bjeshka që ushton-e ?

Skënderbeu , o, po lufton –e !

Skënderbeu , o, po lufton –e ,

Of, aman, aman, aman –e ,

O, për turqit – e ,

Për kokën e tyre ,

Aman, aman-e !

 

Çka ka  Pasha , që po qan-e ?

Skënderbeu , o, fjalë po i çon-e !

Skënderbeu , o, fjalë po i çon-e ,

Of, aman, aman, aman-e ,

O , për turqit –e ,

Për kokën e Pashës ,

Aman, aman-e !

 

Jepi ujë , o, me dorën tënde ,

 Ti, moj vasha , o, përmetare !

Ti, moj vasha , o, përmetare ,

Of, aman, aman, aman-e ,

O, për belin –e ,

Për kokën tënde ,

Aman, aman-e !

 

*****

Kënduar nga këngëtarë të ndryshëm të trojeve shqiptare .

 

 

6.     O KRYETRIMI I SHQIPTARISË

 

O, Kryetrimi i shqiptarisë ,

Ja le namin krejt Turqisë ,

E kjo ke mretni e madhe ,

Skënderbeu i duel për ballë !

Qysh të vogël e kanë robnue ,

Me vëlla t’ madh , larg e kanë que ,

Vëllaun e madh ja kanë helmue ,

Thanë – kta t’ voglin domë me e mësue ,

Ky Shqypninë , ka me e harrue –

Tash për turqë ka me luftue !

Del i mirë se asht i rodit ,

Asht i biri i Gjon Kastriotit !

Nana e vet m’i  ka thanë –

Dert mos ki për babë e nanë ,

Mos harro kurrë venin tanë !

Për t’ mirë zanin ta kemi ni –

Në çdo luftë ke korrë trimni !

N’ dyluftime je kanë bujarë –

Kha po gëzohen këta shqiptarë !

Sod për sod kemi marue –

Gjithkah turqit na kanë kaplue ,

Shqiptar – emën rrallë me nije ,

Ata turqi – osmanlie ,

Emnin Gjergj , bir, ta kanë hjekë –

Ta dhanë emnin Skënderbeg !

Me luejt shpatën , ty, t’ kanë mësue ,

Veç për turqë , ti, me luftue !

Nana n’ letër t’ ka pas shkrue –

Kurrë Shqypninë , mos me e harrue !

Shumë luftimet ky i bani ,

E deshti turku dhe Sulltani –

Skënderbeut po i ndihet zani !

Larg po i ndihet zani i tij –

 Ka dalë trim për mrekulli !

Kur ja mrrini kulmin trimnisë –

Deshti me i nda prej Turqisë !

-Nuk jam turk Anadolli –

Jam shqiptar i lemë n’ Shqypni !

Shpejt fermanin me ma dhanë ,

Qysh se moti m’ ke pas thanë !

N’ dyluftime ta kam ruejt vatanin ,

M’ ke pas thanë – ta jap fermanin !

Hiq s’i lake me u mendue –

S’ patën qare pa ia lëshue !

Ndjeu Sulltani e ish idhnue –

Shumë ushtri n’ Shqypni ka que !

Kush po i pret gjithë këtë ushtri ?

Skënderbeu me shokët e tij !

U nis beteja , o, haj medet –

Po flakërojnë shpatat përpjetë !

Zdritke nata si t’ ish dielli ,

Bash si t’ bijshin gacat prej qielli !

Dhamtë e Gjergjit po qitshin gaca –

Për dy anët po i prejke shpata !

Skënderbeg , he trim i parë –

Sulm po banë me pak shqiptarë !

Shkojke gjaku bash si lumi –

 Ja dha naltë deri te guni !

Lumi i gjakut tuj ushtue –

 Nisen turqit me u frigue !

Nisen turqit të tanë me ikë –

Shumë janë pre , në gjak janë mytë !

Vetojnë shpatat si vetima –

Nja mi nja na rajshin trimat !

Skënderbeg , he mrekulli –

S’ e harrove nanën Shqypni !

Ruejte kombin e shqiptarisë –

N’ luftë të parë të historisë !

 

*****

Kënduar nga Augustin Prendi – UKA .

 

7.     SKËNDERBEU KE GURI I VASHËS

 

Çoi selam , aj Sulltan Murati –

Tanë ordinë të ma bani gati ,

Nën komandën e Dervish Pashës ,

Me luftu’ , o, ke Guri i Vashës !

 

Nisen t’ rij, o tha, pleq nizam-e ,

S’ lanë xhamia pa falë aksham –e !

Nuk lanë lutje , o, pa i ba Zotit –

Me zhdukë racën e Kastriotit !

 

Mu n’ Varosh , o ke Guri i Vashës –

Buçet turma fashiste turke ,

Shtyhen forcat , o , prej ushtris- e ,

Thyhen trupat , o, të Turqis-e !

 

Skënderbeu , me shpatë në dor –e ,

Paska dalë , o, ke Guri i Vashës ,

Çka po i thjoka , bre, Dervish Pashës –

Po m’ ja ngrihka dyzgjijtë e atit ,

Shumë selam t’ mi bajsh Sulltan Muratit !

 

Thuej sado , o, me shumë taborre ,

Krejt n’ Varosh kam me t’i mbjell n’ vorre !

Se me gjak , o, t’ Anadollakut –

Ka me u skuqë dhe Lugina e Matit !

 

Kush asht ai, o, që do t’ guxoj-e ,

Vendin tonë, që do ta sulmoj-e ,

Ka me ikë, o, si këlysh zagari ,

Se me gjak , o, e mbjell shqiptari !

 

*****

Kënduar nga Demir Krasniqi .

 

8.     QANË SULLTANI

 

O, po qanë Sulltani, prej trishtimi ,

O, se lajm i zi n’ Stamboll na i mbrrini ,

O, more , se n’ Kosovë u dha kushtrimi ,

O, po thirrje banë Hasan Prishtina –

O, more , çohi vëllazën, çohi trima ,

O, po rrokni armët , ju, të tanë ,

O, more Zot – Vatanit , sot mej dalë !

 

O, more , n’ katër anët ushtoj deti –

O, more, mos u ngjallë ai Skënderbegi ?

O, kadal Sulltan, o more i shkret-e ,

O, more, Kastrioti nuk ka vdek-e !

O, more , nuk vdes shpirti i këtij luftari ,

O, jeton i gjallë n’ zemër shqiptari !

 

O, more, kurrë shqiptari s’ ka harrue ,

O, more , për liri , o, me luftue !

O, moj , kush ta rriti Kosovë – nderin ?

O, po Bajram Curri , Idriz Seferi ,

O, moj , Boletini , Ali Kelmendi ,

O, po dhe shumë tjerë që s’po i përmendi !

O, po ushtoj Gryka e Rugovës –

Oho, more t’ fortë qëndruen , o, bijtë e Kosovës !

 

*****

Kënduar nga këngëtarë të ndryshëm .

            9. ME SHPATË N’ DORË KUSH PRIU I PARI

 

O, me shpatë n’ dorë , kush priu i pari ?

Skënderbeu , ai burrë shqiptari ,

Asht i lemë n’ atë trimen Krujë ,

E nuk duroj , o, ta shkel , o, i huj!

 

O, qysh se t’ vogël , o, tetëvjeçarë ,

Turqt me veti , o, e kanë marrë ,

Me e lujtë shpatën , o, e kanë mësu’,

O, veç për turq, more , me luftu’ !

 

O, kur u rrit e çuen ushtarë ,

E graduen , e banë të parë .

I duel zani , o, në Ballkan ,

O, tuj luftu’ , more, si luan .

 

O, nanë e babë, more , edhe motër ,

Po i çojnë letër , o, Gjergjit t’ vogël ,

T’fala me sh’ndet , selam po i bajnë ,

E mos harro biro, vendin tand !

 

O, kur e muer atë letër t’ mallit ,

Po i kujtohen , o , fjalët e plakut ,

Kur ia thojke , o , rreth oxhakut ,

Kur ia thojke , o, baba i tij :

“O, ma mirë dekë, se gjallë n’ robni!”

 

Atë’herë lott po i shkojnë si gurra ,

Fjalë Sulltanit po i çon me turra ,

Dy vëllazni, more, pre mi ki ,

E tash po kthehem , o, për Shqipni !

 

O, kur ja thanë, more , fjalët Sulltanit ,

Fort i briti , ai, Ballabanit –

Shumë ushtri në Krujë me i çu’,

E t’ gjallë , a t’ dekt Gjergjin ta du ‘!...

 

O, na u kthy Gjergji , o, si vetima ,

Na i bashkoi në Lezhë do trima ,

Po ua thot’ dy a tri fjalë :

“Pashë atë besën , o, qi e kem’ t’ parë !...

 

Na t’i lidhim , o, duer e gishta ,

E t’i lamë xhamia e kisha !

Do t’ luftojmë me pleq e t’ ri ,

E t’ ruejm’ atdhen’ , more , t’ ruejm ‘ lirinë !”

 

O, na u nis lufta , na u nis beteja ,

Sulm po bajnë trimat si rr’feja .

Dhambët e Gjergjit po i qitshin flakë ,

E n’ dy anët trimi po pret me shpatë .

 

O, shka po bante , o, motra Mrika ,

Nuk e dinte se qysh asht hika ,

Krah për krah me shok’t  e vet ,

Po lufton , po u jep gajret !

 

Ballë për ballë me pashallarë ,

Nji ushtri me pak shqiptarë ,

I duel hakut , o, osmanlisë ,

E i zbardhi f’tyrën e shqiptarisë .

 

O, Skënderbeu , more , i hypi atit ,

I çoi fjalë Sulltan Muratit :

“T’ koftë dhanë fjala e besa e Zotit ,

Nuk do t’ lamë n’ tokë t’ Kastriotit !

 

Mos t’ lakmon kush në këtë votër ,

Se na  vdesim i madh e i vogël !

Se na vdesim , o, gra e fëmijë ,

O, për flamur , more , kuqezi !”

 

*****

Kënduar nga Qamili i Vogël – Muhaxhiri , autor i tekstit .

 

10. VDEKJA E SKËNDERBEUT

 

Kah tregu nji brimë u ndie

Që shkoj tue shtue mënerën

Nër zemra e nër pallate

Ishte Lekë Dukagjini

Ballin përpiçte me i dorë

Ndukte leshin me i tjetër

Trandu Arbëri – jeta na u err për ne

Skënderbeu s’ asht ma

Eni zoja e bujarë

Eni të vapshta e ushtarë

Eni kjani me idhnim

Sot të vorrfën metët

Pa tatë që ju këshillonte

Ju këshillonte – i zbatoshi

Ndien shpijat e u trandën

Ndien malet e u ndanë

Shkrepat mbi kroje ranë

Kumbonaret e kishave

Xunë me tingllue së vedi !

 

Autor i panjohur

 

*****

Mblodhi , shënoi dhe i përgatiti për shtyp: Demir Krasniqi , arsimtar i kulturës muzikore , i lindur më 10.02.1950 , në fshatin Tugjec të Malësisë së Gollakut, komuna e Kamenicës . Jeton në Gjilan .

 

Gjilan, më 08.01.2012.                                                                 Demir KRASNIQI

 

 

             (Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora