E marte, 19.10.2021, 02:50 AM (GMT+1)

Kulturë

Halit Bogaj: Popat serbë

E enjte, 12.01.2012, 08:29 PM


Halit Bogaj

 

POPAT SERBË

 

Popat serbë mjekërrzi

Prapë  arritën në çmendi

Me  veprimin e përçart

Ngulën kryqin në asfalt

 

2

Bënin roje në Veri

Si atëherë në Kroaci

Ata ishin kujdestarë

Të vepronin si barbarë

3

 

Si pishtarë të armiqësisë

Shkelin udhën e njerëzisë

Si të këqinj dhe të mjerë

Nxisin luftën si gjithëherë

4

Por kanë mbetur si të ngratë

Në qëllimin afatgjatë

Popat kanë alergji

Për Kosovën Pavarësi

5

Po e shohin ku kanë mbetur

Të venitur dhe të tretur

Nëpër banda dhe taborre

Bëjnë veprime djallëzore(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora