E hene, 06.12.2021, 04:33 AM (GMT)

Kulturë

Poezi nga Xhavit Gasa

E marte, 10.01.2012, 07:18 PM


Xhavit Gasa

 

 

ZEMRA DHE LOTI

 

Tik-taket e zemrës,

Dhe pikat e lotit,

Pa njera-tjetrën

Nuk mund të jetojnë.

 

Burimi i lotit,

Është zemra,

Nga zemra burojë.

Dashuria dhe urrejtja,

 

Eh, pika e lotit,

Duket e vogël,

Por ka madhësine e globit

Si kristali shkëlqen,

Loti i gëzimit,

Të mbush me helm.

Ai loti i hidhërimit.

 

Shteron lumi,

Thahet edhe deti,

Soset edhe guri,

Lotët kurrë nuk shterin

Tik-taket e zemrës,

Dhe pikat e lotit,

Bashkë lindin,

Bashkë vdesin.....

 

Mos pastë,

Asnjë pikë lot hidhërimi,

Në këtë jetë,

Lotët e gëzimit,

Qofshin më të mëdhenj,

Se hapsira e qiejve.

Më i madhi detë.....

 

 

PYETA ZEMRËN

 

Pyeta,

një ditë,

zemrën unë,

 

Kë duhet,

të urrej

më shumë?

 

Jo!

më tha

mua zemra,

 

Te unë,

nuk ka vend

urrejtja.

 

Mos e lakmo,

kurrë urrejtjen

më tha zemra,

 

Se ajo,

nuk ka asnjë,

të mirë,

 

Ajo vjen,

nga skutat

e errta,

 

ajo lakmon,

dhe mbjellë,

vetëm errësirë.

 

 

NË TË NJEJTËN ZEMËR

 

Nëse zemrën

nuk e ke

te lirë,

mos ja premto një tjetri.

 

Sepse

nuk ka vënd

per dy dashuri,

Në të njejtën zemër.!

 

 

MOS MA VJEDH ZEMRËN

 

Të lutem,

mos ma

vjedh zemrën,

Më lerë,

ta jap vetë,

Atë ditë.

kur unë

ta ndjej

se të dua me të vërtetë.(Vota: 8 . Mesatare: 3.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora