E merkure, 30.09.2020, 11:26 PM (GMT+1)

Plus » Shoqëria

Kane thene per Dashurine... (VIII)

E merkure, 07.06.2006, 12:41 AM


Ne Aritmetiken e Dashurise Nje edhe Nje bejne Gjitheçka, ndersa Dy heqim Nje jane baraz me Asgje.

- Mignon Maclaughlin -


Ne endrra e ne dashuri asgje nuk eshte e pamundur.

- Janus Aroni -


Te dashurosh do te thote te ndjesh kenaqesi kur sheh, prek e dridhesh me te gjitha ndjenjat.

- Stendhal -


Mosha nuk e nuk mbron dashurine por, ne nje fare menyre, dashuria na mbron nga mosha qe iken.

- Jeanne Moreau -


Ata ecnin ngadale ne nje plazh te vetmuar, kapur dore per dore si femije. Kishin degjuar se, aty, lart ne qiell nje porte ish hapur per ta e, ata ecnin se bashku, drejt yllit te mbremjes qe u tregonte rrugen


- Jean-Luc Moreau -


Dashuria eshte e vetmja aventure e jona e vertete.

- Nikki Giovanni -


dashuria ishte pikerisht kjo : ajo siguri ne vetevehte, ai entusiazem i pashoq, ai gezim i befasueshem e i pashpjegueshem, ajo dhimbje e paduruesheme


- anonim -


Dashuria eshte...zjarr. Por askush s’mund te thote ne se ajo sherben per te ngrohur apo per te bere shkrumb e hi shtepine ...

- Joan Crawford -


Koha qe kalohet pa dashuri eshte kohe e humbur

- Tasso -


Kur dashuria vendos te ece ne rrugen qe ka zgjedhur, s’ka force qe t’a ndale
Turrin e saj nuk arrijne t’a ndalin as nje sekonde edhe sikur te mblidhen se bashku gjithe burgjet, gjithe gardianet, gjithe zinxhiret, gjithe pengesat e botes


- Leo Buscalia -


Ata qe dashurohen thone mijra gjera njeheresh pa shqiptuar asnje fjale.

- Proverb kinez -

Fjala dashuri eshte e shkurter por ajo permbledhe brenda saj gjitheçka : trupin, shpirtin, jeten, gjithe qenjen
.

- Guy de Maupassant -


Dashuria eshte poezia e ndjenjave.

- Honoré de Balsac -


I hiqni Dashurine planetit tone e do te shihni qe ai do te kthehet ne nje Varr

- Robert Browning -


Ah, kjo dashuria qe bie boten verdalle !

- Lewis Carroll -


Marrezia e dashurise eshte bekimi me i madh qe mund te na bjere nga qielli !

- Platon -


Ne jeten tone, ashtu si ne paleten e nje artisti, vetem nje ngjyre mund t’i jape kuptim te plote artit dhe jetes. Ajo eshte ngjyra e dashurise.

- Marc Chagall -


Ata qe dashurojne gjithmone nuk plaken kurre, sigurisht ata vdesin nje dite nga pleqeria por ama te rinj ne zemer.

- Sir Arthur Wing Pinero -(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora