E premte, 17.09.2021, 11:17 AM (GMT+1)

Lajme

Reshat Badallaj: U përkujtuan Dëshmorët e krahinës së Lumës

E diele, 06.11.2011, 08:55 PM


Hanover

 

U PËRKUJTUAN DESHMORET E KRAHINËS SË LUMËS

 

*Keta deshmore rane kunder pushtuesve turq,serbë dhe malazez

 

Shkruan RESHAT BADALLAJ, Hanover

 

Organizuar nga Shoqata Atdhetare "Gryka e Lumës" me seli ne Hanover, u perkujtuan deshmoret e Krahines se treves se Lumes, qe rane kunder pushtuesve; osman,serbe dhe turq. Kryetari i kesaj shoqate z. Reshat Sallah Badalli, foli gjere e gjate per krimet e barbareve shekullor kunder shqiptare e ne veqanti u ndal per masakren e krahines se Lumes, per "Mbledhjen e Dheut" dhe ate te vitit 1912 dhe 1915. Poashtu, ai e vuri ne spikame edhe rolin e Hasn Prishtines ne kete ane e ne veqanti, ne fshatrat Zapod,Topojan qe depertuan deri ne Zhur, ku i shkatrruan lidhjet telefonike dhe i detyruan ushtrine te terhiqej,por edhe Hasn Prishtina ishte ne rrezik me restin e terheqjes se kryengritwesve. Burrat e kesaj treve heroike per te mbrojtur atdheun rane deri ne Nish...

 

Deshmoret e Lumes, qe rane kunder gjakatareve pushtues

 

Ejup (Adem) Topojani (1828 – 1876) – Topojan. Luftetar dhe udheheqes i dalluar kunder pushtuesve shovensiste serbe. Ra ne Nish ne vitin 1876.

 

Sahit (Arif) Gega (1816 – 1876) – Brekije. Luftetar dhe udheheqes i dalluar kunder pushtuesve shovensiste serbe. Ra ne Nish ne vitin 1876.

 

Adem Cena (1864 – 1912) – Geshtenje – Kalias. Luftetare i dalluar kunder pushtuesve osman e shovensisteve serbe. Ra ne Qafen e Duhles me 3 nentor 1912.

 

Adem (Jakup) Halili (1877 – 1912) – Skavice. Luftetare i dalluar kunder pushtuesve osman e shovensisteve serbe. Ra ne Qafen e Kolosjanit me 17 nentor 1912.

 

Ahmet (Ilaz) Qehaja (1852-1913) – Topojan. Luftetare i dalluar kunder pushtuesve osman e shovensisteve serbe. Ra ne Topojan me 20 shtator 1913.

 

Arif (Muharrem) Allaraj (1881 – 1912) – Topojan, luftetare i dalluar kunder shovensisteve serbe. Ra ne Gllobocice me 14 nentor 1912.

 

Bajram (Adem) Morini (1887 – 1912) - Luftetare i dalluar kunder pushtuesve shovensisteve serbe e malazez. Ra ne Qafen e Zhurit me 16 nentor 1912.

 

Baftjar (Dan) Tahiraj (1880 – 1912) – Luftetar i dalluar kunder pushtuesve shovensiste serbe. Ra ne Glloboqice me 14 nentor 1912.

 

Bajram (Maliq) Allaraj (1886 – 1913 ) - Luftetar i dalluar kunder pushtuesve shovensiste serbe. Ra ne Bjeshken e Rapces (Koretnik) me 20 shator 1913.

 

Bektash (Hazir) Gjoka (1882 – 1912) – Resk. Luftetar i dalluar kunder pushtuesve shovensiste serbe. Ra te Botat e Kuqe (Gostil) me 17 nentor 1912.

 

Destan (Rame) Peposhi (1847 – 1912) – Lusen. Luftetar i dalluar kunder pushtuesve shovensiste serbe. Ra ne Qafen e Kolosjanit me 17 nentor 1912.

 

Dajlan (Xheme) Basha (1856 – 1913) – Shishtavec. Luftetar i dalluar kunder pushtuesve shovensiste serbe. Ra ne bjeshken e Zhurit, ne Koretnik me 20 shtator 1913.

 

Dile (Kamer) Fana (1887 – 1912) – Topojan. Luftetar i dalluar kunder pushtuesve shovensiste serbe. Ra ne Qafen e Duhles me 3 nentor 1912.

 

Esat (Hysen) Allaraj (1889 – 1912) – Topojan. Ra ne Gllobocice me 15 nentor 1912, kunder pushtuesve shovensiste serbe.

 

Feriz (Maliq) Ahmetaj, (1893 – 1912) - Luftetar i dalluar kunder pushtuesve shovensiste serbe. Ra ne Qafen e Kolosjanit me 17 nentor 1912.

 

Gjyle (Asllan) Lushi (1845 – 1895) - Shkinak. Luftetar i dalluar kunder pushtuesve osmane. Ra ne Shkinak ne vitin 1895.

 

Hafuz Bajram Allaraj (1892 – 1913) – Topojan. Luftetar i dalluar kunder shovensiste serbe. Ra ne Koretnik me 20 shtator 1913.

 

Hakik (Kadri) Dema (1884 – 1912) – Bardhoc. Luftetar i dalluar kunder shovensiste serbe. Ra te Botat e Kuqe (Gostil) me 16 nentor 1912.

 

Halil (Ibrahim) Shehu (1875 – 1912) – Shticen. Luftetar i dalluar kunder pushtuesve shovensiste serbe. Ra te Livadhet e Gjata (Shticen) me 17 nentor 1912.

 

Hazir (Selim) Mholla (1869 – 1912) – Mustafaj. Luftetar i dalluar kunder pushtuesve shovensiste serbe. Ra te Uki i Vjerre – Bardhoc me 15 nentor 1912.

 

Mehmet (Maliq) Shpata (1886 – 1913) – Topojan. Luftetar i dalluar kunder pushtuesve shovensiste serbe. Ra ne Koretnik me 20 shtator 1913.

 

Metali (Haxhi) Dautllari (1892 – 1912) – Topojan. Luftetar i dalluar kunder pushtuesve shovensiste serbe. Ra ne Koretnik me 20 shtator 1913.

 

Nebi (Latif) Kastrati (1887 – 1914) – Brrut. Luftetar i dalluar kunder pushtuesve shovensiste serbe. Ra ne Ra te Qafa e Zhurit me 14 shkurt 1914.

 

Ramadan (Selman) Zaskoku (1860 – 1914) – Mamez. Luftetar i dalluar dhe udheheqes i shquar kunder pushtuesve osmane e shovensiste serbe. Ra ne Bicaj me 25 shtator 1914.

 

Rrahim (Jashar) Kastrati (1877 – 1914) – Brrut. Luftetar i dalluar kunder pushtuesve shovensiste serbe. Ra te Qafa e Zhurit me 14 shkurt 1914.

 

Salih (Ali) Karaxha (1882 – 1913) – Topojan. Luftetar i dalluar kunder pushtuesve osmane e shovenisteve serbe. Ra ne Zhur me 20 nentor 1913.

 

Çuditerisht,te gjithe keta luftetare te dalluar ne Shqiperi jane pa shej e pa nishan, perfundoi kryetari i Shoqates Adhetare "GRYKA E LUMES" me seli ne Hanover,z. RESHAT SALLAH BADALLI(Vota: 26 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora