E merkure, 21.04.2021, 04:22 PM (GMT+1)

Kulturë

Rumani, mësuesi godet me plumba gome nxënësin e prapë

E premte, 22.02.2008, 11:15 PM


Shkruar nga Aurora Foto    

Rumani, mësuesi godet me plumba gome nxënësin e prapë

Një mësues në Rumani është në telashe, pasi qëlloi një nxënës me plumba gome se nuk po rrinte urtë. Jane Ilie, 58-vjeçar që jep mësim në lëndën e matematikës në shkollën e mesme “CFR” në Craiova, kontenë Dol, është pezulluar dhe po hetohet nga policia. Ai pohoi se arma me plumba gome, për të cilën ka autorizim, u ndez aksidentalisht ndërsa ai e lëvizte nga xhepi në çantë. Por nxënësit thanë se ai donte t’i jepte një mësim 15-vjeçarit që i vuri nofkën “dhi” një vajze në klasë. Mësuesi e ka pyetur më parë nxënësin: “Si do ta zgjidhim këtë? Do që të rrah apo të qëlloj?” Më pas nxënësit e tjerë dëshmojnë se e qëlloi 15-vjeçarin duke e dëmtuar lehtë në dorë.

Folësja e lajmeve me buburrecin në tavolinë

Stacioni televiziv kombëtar në Turkemnistan po hetohet, pasi një buburrec është parë në transmetim në tavolinën e folëses së lajmeve. Menjëherë kanali televiziv është bombarduar me telefonata nga teleshikuesit, të cilëve u kishte ikur oreksi për darkë kur pani insektin gjatë transmetimit të lajmeve të mbrëmjes. Ministri i Kulturës, Gulmurat Muradov urdhëroi hapjen e hetimeve për median. Rreth 30 persona, përfshirë redaktorët, drejtorët dhe teknikët janë pushur nga puna.

Çifti në Suedi gjobitet për emrin me 43 gërma

Një çift në Suedi është gjobitur me 5 mijë korona (682 dollarë), pasi fëmija i tyre 7-vjeçar kishte një emër që konsiderohet i paligjshëm. Emri me 43 karakter nuk është pranuar nga gjykata e Halmstad-it. Prindërit menduan emrin “Brfxxccxxmnpcccclll mmnprxvclmnckssqlbb11116”, pasi ishte “një zhvillim ekspresionist i krijimtarisë artistike”. Pas gjobës familja kërkoi ta ndryshojë emrin me shkronjën “A”, që shqiptohet “albin”, por krijimtaria e fundit nuk u pranua. (Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora