E shtune, 11.07.2020, 03:57 PM (GMT+1)

Kulturë » Libra

Autori Shefqet Dibrani me libër të ri: ''11 minuta para orës '00 ose mirazhi i suksesit të LDK-së"

E shtune, 05.11.2011, 08:14 PM


Mirdita!

Zonja dhe zotërinjë,

Ky E.Mail është një dergesë automatike që sjell tek ju informacionin rreth publikimit të librit "11 MINUTA PARA ORËS '00 ose mirazhi i suksesit të LDK-së", të autorit Shefqet Dibrani.


Libri tashmë është në qarkullim te libraria në ndërtesën e Instituti Albanologjik në Prishtinë, me shpresë se së shpejti do të shtrihet edhe në rrjetin e gjërë në Kosovë.

Për Evropë do të merret vet autori i cili tashmë është në përpjekje për të siguruar transportin për ta sjell një kontigjent të librit edhe në Zvicër.

Prandaj  të interesuarit dhe personat që mund të japin ndihmesën e tyre, duhet të kontaktojn drejtpërdrejt me autorin në E.Mail: shefqet.dibrani@bluewin.ch .

 

Suksei i autorit varet nga përkrahja juaj, prandaj çdo përkrahje është e mirëseardhur, qoftë për ta shpërndar me sukses këtë libër,  ose me format e prezantimit tradicional, duke e bërë – promovim e tij.

 

Në fund iu kërkojm falje të gjithë atyre persponave të cilëve mund t'iu vjen i përseritur ky E.Mail, po më shumë ju kërkojm falje atyre që mund t'i bezdisim me këtë dërgesë të pa porositur.

 

Më gjerësisht, shih përmbajtjen dhe manuelin e librit në PDF, që po i bashkangjitet këtij informacioni.

Në emër të autorit

Dërguesi!

 

 

Shefqet Dibrani:

"11 MINUTA PARA ORËRS '00 ose mirazhi i suksesit të LDK-së",

publicistikë, botim i autorit,

Prishtinë 2011. Libri i ka 570 faqe.

ISBN: 97899518838-0-1

 

 

P Ë R M B A J T J A

 

Një letër e çuditshme............................................ 5

Në vend të një parathënie..................................... 7

“11 minuta para orës ‘00”, ................................. 22

Letër këshilltarit të presidentit.............................. 27

Përgjigja e këshilltarit nga presidenca.................. 31

 

KAPITULLI I ose

për një veprim demokratik në LDK...................... 33

 

A do ta kapërcej LDK-ja ylberin........................... 35

Beteja për pavarësinë e Kosovës............................ 49

Pse po veproni kështu?!....................................... 60

Kush po na lë me gishta në gojë?......................... 63

Takim i ministrit I. Mustafa me Degën

e LDK-së në Zvicër    68

A është Bukoshi “i përkëdheluri“i Tiranës?!........ 70

Kush do ta trondit skenën politike të Kosovës?!..................... 79

Sa ka ndikim B. Bukoshi mbi mediat kosovare?!.. 85

A po kapitullon i LDK-ja?.................................... 98

Për fotografinë e presidentit Rugova,

duhej prishur marrëveshja politike................... 110

Flamuri i Kosovës................................................. 115

QIK-u në shënjestër............................................. 121

QIK-u në perspektivë........................................... 128

QIK-u është katandisur........................................ 136

Futurizmi fetar me pasoja për zhvillimet

gjeostrategjike në Kosovë................................. .143

Tri pamje të shëmtuara......................................... 152

-Pamja I. Milazim Krasniqi: "Horrat në krye. 152

-Pamja II. Blerim Shala-Bardh Hamzaj:

"Bisedë me Adnan Merovcin..................... 154

-Pamja III. B.Bukoshi, Xh. Shatri dhe I. Mustafa

bllokonin presidentin Rugova në vitin 1997         156

 

KAPITULLI II ose

reformat që duheshin bërë në LDK, në vitit 2010        163

 

1. Shembulli i Laburistëve Britanikë për

kryetarin e LDK-së dr. Fatmir Sejdiu.............. 165

2. Kryetari i LDK-së dr. Fatmir Sejdiu

duhet t’i bëjë reformat në parti......................... 171

3. Postet e dyfishta dhe funksionet e

pesëfishta të partiakëve në LDK....................... .177

4. Fitorja në Prishtinë dhe miti mbi kataklizmin...................... .186

5. Një nënkryetar që sillet si kryetar............................................ .194

6. Ka rënë në provim edhe KP i LDK-së?!.............. 200

7. Rehabilitimi, riatdhesimi dhe rishpërblimi

i Bukoshit........................................................ 206

8. Reformat e rrejshme dhe povratnikët në parti...... 215

9. Suksesi i partisë varët nga borizani i saj................................ 220

10. Me mbetjet mortore të LKJ-së nuk duhej

të rigjenerohej LDK-ja..................................... 225

11. Reformat që duhet ta strukturojnë

konceptin e partisë........................................... 229

12. LDK-ja duhet ti kërkojë falje diasporës............................. 236

13. Heronjtë e harruar dhe tagrin që paguan partia 244

14. QIK-u është pasqyrë e LDK-së............................................ 250

15. Kur “filantropët” të ledhatojnë............................................. 255

 

KAPITULLI III ose

Reformat që nuk i bëri Kuvendi VII..................... 261

 

Dr. Fatmir Sejdiu nuk duhet t’i thellojë

skandalet politike në dëm të LDK-së................ 265

- Paaftësia e Kryesisë për t’iu prirë proceseve..... 270

- Dilema e interpretimit të Kushtetutës?!........... 271

- Kuvendi të përcaktohet për reforma partiake.... 274

Klanet e interesit do ta shkatërrojnë LDK-në....... 278

- Cilat klane janë brenda LDK-së....................... 280

o Klani I...................................................... 280

o Klani II..................................................... 281

o Klani III.................................................... 282

Kush duhet dhe pse duhet të ikë nga LDK-ja....... 284

Fenomeni Ukë Rugova......................................... 294

Dështakët politik mbllaçitin për LDK-në.............. 298

Një përfundim nga fund i qasjeve në tetor 2010... 302

 

KAPITULLI IV ose

Dr. Isa Mustafa për një LDK tjetër?!................... 303

 

Kuvendi që përmbyti frymën rugoviane............... 305

Verbëria politike do ta çon LDK-në në muze........ 321

Profecitë e rrejshme të “reformatorit?!”

Isa Mustafa...................................................... 326

Premtimet që nuk i realizoi kryetari i LDK-së...... 332

Çfarë kërkojnë në Kryesinë e LDK-së

ministrat e dështuar?!..................................... 335

Dr. Isa Mustafa nuk e reformon LDK-në dhe as

nuk e përparon Kosovën....................................... 347

Dëshmi dhe dilema?!............................................ 368

Dr. Mustafa përkulet edhe para monumentit

kushtuar Enver Malokut................................. 371

Dështimi i dytë i Ukë Rugovës............................. 385

Dështimi i tretë i Ukë Rugovës............................. 390

LDK në raport me familjen Rugova..................... 393

Huaja nga diaspora nuk e lë të qetë

kryetarin e LDK-së.......................................... 396

Karriera politike e kryetarit të LDK-së.................. 402

-Ndikimi i Isa Mustafës në ndryshimet kushtetuese

për një “Serbi unike”?.................................... 412

-Isa Mustafa zëdhënës i ndryshimeve kushtetuese       416

- Diferencimi ideo-politik dhe avancimi i z. Mustafa    417

Lufta për President do ta shpie LDK-në në muze. 423

Përmbyllja e këtij kapitulli.................................... 434

 

 

 

 

KAPITULLI V ose

........ Baladat e dhembjes dhe sfidat e individit............. 481

 

...... Sfida 1.................................................................. 447

...... Sfida 2.................................................................. 450

...... Sfida 3.................................................................. 455

- Gangsterët komunist në orë letrare.................. 455

- Sulm fizik mbi gazetarin dhe poetin Sh. Dibrani        458

- Reagim i Kryesisë së Degës së LDK-së në Zvicër       461

- Enver Maloku: Gangsterët komunist............... 471

Sfida 4.................................................................. 474

Sfida 5.................................................................. 480

- Balada e motës Xifë duke ikur nga Prishtina... 481

- Balada për babain dhe motrën Bahrije................... 484

 

KAPITULLI VI ose

Kulti Ibrahim Rugova.......................................... 487

 

Baladë për Ibrahim Rugovën................................ 489

Misionari i paqes (poemë)..................................... 491

Kulti i sakrifikimit në lëvizjen paqësore

të dr. Ibrahim Rugovës.................................... 497

- Hyrje................................................................ 497

- Fëmijëria e hershme do t’ia dedikoj kultin e

sakrifikimit...................................................... 498

- Jeta intelektuale dhe koncepti letrar.................. 500

- Ndërtimi i strategjisë politike............................ 502

-Ndikimi dhe zhvillimi i koncepteve paqësore..... 505

- Ndikimi i faktorëve historik te lëvizja paqësore

e Ibrahim Rugovës.......................................... 511

- Duhet ta ruajmë kultin e Rugovës................... 513

- Përfundim........................................................ 515

Ndikimi i filozofisë paqësore të dr. I. Rugovës

në pavarësimin e Kosovës................................ 516

- Hyrje................................................................ 516

-Jeta dhe shkollimi, në rrethanat specifike........... 520

- Angazhimi politik që i dha nam dhe e bëri me famë    522

-Rugova i krijoi simbolet shtetërore sipas

Kushtetutës së Kosovës.................................. 525

- Strategjia paqësore........................................... 527

- Filozofia që përshkoi konceptin e pavarësisë..... 528

- Përfundim........................................................................... 540

 

Shënime për autorin................................................................. 547

Literatura............................................................. 549

- Gazeta dhe revista............................................ 552

- Portale interneti............................................................... 554

Treguesi i emrave..................................................................... 557

P ë r m b a j t j a........................................................................ 565(Vota: 5 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora