E premte, 27.11.2020, 12:02 AM (GMT)

Kulturë » Libra

''Guida kulturore e Tropojës'' - libri më i ri i autorit Lulzim Logu

E shtune, 05.11.2011, 06:56 PM


GUIDA KULTURORE E TROPOJES

 

Doli nga shtypi : “GUIDA KULTURORE E TROPOJES” një libër xhepi, shkruar nga LULZIM LOGU, botim i SHOQATES:” KLUBI I SHKRIMTAREVE DHE ARTISTEVE TROPOJE” I SHOQATES:” INTEGRIMI”  pjesë e PROJEKTIT:” Promovimi Kulturor I Sezonit Turistik në Tropojë” financuar nga : “ AMSHC- Agjensia per Mbrojtjen e Shoqërisë Civile”

 

Libri ka këtë përmbajtje:

1.         Veshtrim i pergjithshëm historik dhe gjeografik i Tropojës.

2.         Tradita etnofolklorike.

3.         Monumentet e trashëgimisë kulturore.

4.         Monumentet natyrore.

5.         Lugina e Valbonës.

6.         Kalendari kulturor i Tropojës.

7.         Informacion ndihmës.

8.         Faqja e miqve të Tropojës.

 

Autori, pas tetë librave në poezi dhe prozë, spikat me botimin me karakter enciklopedik dhe pedagogjik:” TROPOJA- Vendlindja ime” dhe tani me Guidën e parë kulturore të rrethit, e cila  vjen në kohën e duhur si botim në ndihmë të Turizmit kulturor dhe promovimit të Tropojës, gjerdanit të artë te Alpeve shqiptare.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora