E diele, 27.11.2022, 12:24 PM (GMT)

Sport » Sporti

Tragjedi në Moto GP, vdes Marco Simoncelli

E diele, 23.10.2011, 06:03 PM


Tragjedi ne Moto GP. Një aksident i frikshëm në xhiron e dytë të Cmimit të Madh të Malajzisë në Moto GP i ka kushtuar jetën pilotit italian të Hondës, Marco Simoncelli.

 

Pamjet e aksidentit janë të frikshme: Simoncelli rrëzohet në pistë dhe në këtë kohë Colin Edwards nuk ka mundur ta evitojë duke i kaluar përsipër me motorrin e tij dhe duke e goditur në qafë.

 

Që në momentin e parë dukej se situata ishte kritike: 24-vjecari i shtrirë në asfalt pa lëvizur dhe me kaskën që i ishte hequr nga përplasja e fortë.

 

Doktori Marco Russo, në deklaraten për Italia 1, deklaroi se “Simoncelli arriti në spital me një arrest kardiak dhe shenjat e gomave në qafë”.

 

Marco Simoncelli po zhvillonte garën e tij të 149 në botëror. Është shpallur kampion bote në kategorinë 250 cc në vitin 2008 dhe që nga viti i kaluar garonte për Hondën në Moto GP.

 

Gara e Malajzisë u ndërpre menjëherë pas aksidentit dhe u pezullua përfundimisht disa minuta më pas, gjë që bëri të mendohej për më të keqen.

 (Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora