E diele, 01.08.2021, 01:13 AM (GMT+1)

Lajme

Vritet Gadafi

E enjte, 20.10.2011, 07:24 PM


 

Kryeministri i përkohshëm i Libisë, Mahmud Xhibril, tha se lideri i përmbysur, Muamer Gadafi, është vrarë.

 

Në gjithë kryeqytetin Tripoli po dëgjohen të shtëna festive dhe brohoritje: “Zoti është i madh”.

 

Komandantët e Këshillit Kombëtar të Tranzicionit (KKT) thonë se trupi i djalit të Gadafit, Mutasin, po ashtu është gjetur në qytetin Sirte.

 

Zyrtari i KKT-së, Abdel Maxhid Mlegta, i tha agjencisë së lajmeve Reuters se Gadafi ka vdekur pasi që është plagosur në këmbë dhe kokë.

 

Zyrtarët thanë se Gadafi po përpiqej të ikte në një konvoj, i cili u sulmua nga aeroplanët luftarakë të NATO-s.

 

NATO-ja tha se aeroplanët luftarakë të saj kanë goditur dy makina ushtarake afër Sirtes, mëngjesin e sotëm, por nuk konfirmoi nëse ato po bartnin Gadafin.

 

Raportet thonë se ushtarët kanë vendosur flamurin e ri kombëtar në ndërtesat në qendër të Sirtes, ndërsa të tjerët po festojnë duke gjuajtur në ajër.

 

“E dimë sigurt se Sirte është çliruar dhe kjo është një ditë e madhe për popullin libian, i cili e ka pritur këtë moment të çlirimit”, tha zëdhënësi i KKT-së, Mahmud Shamam.

 

Agjencia e lajmeve Associated Press ka raportuar se të paktën 16 besnikë të Gadafit janë zënë bashkë me municion dhe kamionë të mbushur me armë.

 

KKT tha se rënia e Sirtes do të jetë kthesa kur Libia do të shpallet e çliruar, duke nxitur kështu krijimin e qeverisë së re brenda një muaji. (a.i.)

 (Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora