E marte, 19.10.2021, 04:38 AM (GMT+1)

Lajme

Reshat Badallaj: Mospajtim

E merkure, 05.10.2011, 06:55 PM


Mospajtim

 

NË SHQIPËRI NUK KA RACIZËM NDAJ SHQIPTAREVE KOSOVARË

 

Në shume w.faqe dhe gazete lexova shkrimin e Halil Matoshit me titull:"N´Tirane kosovari behet "malok", "laluce", "jorgo"

Pse dhe si po rritet racizmi i shqiptareve ne Republiken e Shqiperise ndaj shqiptareve kosovare...

 

I nderuari z. Matoshi,

E lexova me vemendje shkrimin  qe kishe shkruar,por,ndoshta nuk do ta merre per te keq kete mospajtim.Ne fund, te fundit, eshte mendimi i imi dhe siq e dini, se vlera me e cmuar e njeriut eshte shprehja e mendimeve dhe interesave te lira. Assesi nuk pajtohem qe ne Republiken e Shqiperise ekziston RACIZMI ndaj shqiptareve kosovare...

Sipas shkrimit Tuaj, del se gjerat i keni te degjuara dhe assesi me themel dhe te bazuara. Pra, ja keni futur kot. Dhe aq me keq i keni grishur shqiptaret te nje gjaku t´i kapin sakicat kunder njeri tjetrit. Largqofte!

Qofsha i gabuar,por, fjala malok-njeri i pagdhendur e i trashe,torollak,njeri i paqytetruar... , eshte perdorur per malsoret e veriut te Shqiperise. Nderkaq, "laluce",mesa di une eshte perdorur per jugun e Shqiperise,qe dote thote frikacak. Pra, keto marifete jane perdorur pa hyre e pa dale andej e kendej gardhit. Mendoje se laluce per kosovaret e pollet Ju i nderuari Matoshi.Pra,eshte per te mos besuar se ne Tirane,kosovari behet laluce,perkundrazi,vellezerit tane atje kane mendim tjeterfare...

Z. Matoshi,

Nuk do te ishte keq qe Ju te ndrroni udhe,sepse,perndryshe do te beheni SEBEP i perqarjes qe nuk qon gjekundi feqse ne theqafje dhe shtyne qe shqiptaret do t´i kapin hangjaret e sakicat, Bjeri pishmane! Mund te kete ndonje raste individual qe nuk qone peshe fare. Ta zeme,kesi fare marifeti mund te kete ne Prishtine,per drenicaket dhe ne t´i themi se ka racizem.Assesi!

 

Me respekt, RESHAT BADALLAJ,Evrope,mesnat tetor 2011(Vota: 30 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora