E enjte, 22.04.2021, 12:28 PM (GMT+1)

Kulturë

Engjëll Koliqi: Paska pa pasha nji andërr

E hene, 03.10.2011, 07:53 PM


Engjëll Koliqi

 

PASKA PA PASHA NJI ANDËRR

 

Miq e vllazën ndigjomni mue

Due diçka me ju tregue

Pashë satrapi keq ka andrrue

Shkollën n’Stubëll me e shkatrrue

 

Sot në mjes po sa jam zgjue

Pashën seç e kam takue

Ti stubllan m’tha s’je askushi

Kam me t’vjerrë un n’tufë kapuçi

 

Derisa un kam ardhë n’këtë botë

Stublla juej s’ka pasë as tokë

Krejt relievet u’i kam bâ

Fusha e male, shpez e gjâ

Un kam bâ ktu historin’

Kët burrnin’ edhe trimnin’

Për gjithçka un ktu jam

Jetën tuej n’dorë e kam

 

F’mijt tuej sot n’shkollë me shkue

Nesër mujnë me m’konkurrue

Kurr s’mund t’keni gjâ në dorë

Veçse për mue t’jeni shërbtorë

 

Kur andrrën  e pashës krejt kan msue

Nji kushtrim t’madh e kan l’shue

I Madhi Konstantin i pari foli

Sa shpejt dheu lajmin mori

 

Mos u ngut more satrap

Se vijm’ nga amshimi e marrim hak

Ta hjekim kokën si të zogut

E t’vorrosim n’kazan t’bërllogut

 

Shën Niketë Dardani tuj fluturue

TE DEUM fuqishëm seç ka k’ndue

 

U çue nga vorri Gjergji – Skënderbeu

Shpatën e mprehtë tha ma lyp atdheu

Me shkue n’Stubëll me luftue

Se argatët e turkut jan tërbue

Shkollën ton’ duen me e shkatrrue

 

Erdhi edhe Gonxhja – e Lumja Nanë Tereza

Ruejma Zot Stubllën nga retë e zeza

Shpëtoma shkollën dhe lirin’

Fali o Zot t’shkretët se çka bâjn’ nuk dijnë

 

At Gjergj Fishta erdh me lahutë

Stublla jon’ kush do me t’tutë

Nëse jam un Gjergj Fishta

I demaskoj krejt shqiptart me bishta

 

Lulin e vocërr mos me ma lëndue

Lejeni t’shkretin n’shkollë me shkue

Ka çue fjalë dhe âsht luejt vendi

Nga spitali njaj Migjeni

 

Nga Prekazi vjen kushtrimi

N’shpirt po vuen njaj Adem Trimi

Bashk me Hamzën e Babën Shaban

Pashës n’Stubëll i çojnë selam

Stubllën ton’ pashë mos me na e prekë

Se t’hjekim kokën e t’lamë pa jetë

 

Lajmi shkoi deri n’Koshare

Dikush me Stubllën po ban hajgare

Agim Katana u çue nga vorri

Për Karadak udhën e mori

Kujdes pashë, mos luej me Stubëll

Se digjesh krejt me trup e krye

T’lamë pa jelek e pa sumbull

Rueju pashë se t’zuni sherri

Me mue janë Dom Mikeli e Idriz Seferi

Larg pashë duert nga Stublla Krenare

Se t’çojmë në vorr – t’mbulojmë me marre

 

Engjëll Zefi nga vorri u çue

N’Stubllën tonë dorë kush ka vnue

Grejzi e miza kemi me i l’shue

N’kokë e n’bythë kan me e kafshue

 

Pasha i shkretë âsht zhytë n’mendime

Çka m’gjet mue e jetën time

U bâ nami, u bâ beteri

Nga nji andërr m’zuni sherri

Krejt mbi kokë seç më jan l’shue

Kah me ikë e kah me shkue

Veç me u mshef’ n’birucë si mini

Edhe aty m’kafshon zhapini

Krejt dynjaja le ta dijnë

N’punë të hueja mos t’përzijnë

 

Stubëll, 17 shtator 2011

Speciale për Takimet e Dom Mikelit 2011-09-20(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora