E hene, 29.11.2021, 09:35 PM (GMT)

Shtesë » Lajme

Fatos Ashiku: Ne jemi vetë Evropë...!

E diele, 02.10.2011, 01:53 PM


NE JEMI VETE EVROPE...!

 

Nga Fatos Ashiku

 

Sa here qe Shqipetaret jane nisur te ndermarrin hapin e mevetesimit, para Ju del nje ferre si 'merrizi' qe nder shekuj aq e lashte, i ka majat e gjembaceve aq te medha te mprehte qe vjen e gerric e te shpon e te gjakos edhe kur nuk ke nderment ti biesh asaj anes ku tashme dihet se ku ka gjallimin e saj.

E pra kjo eshte meraku qe ka mbet si amanet i shpirtit te zvogelum ne dimensionin e shpirtit madhor qe e shporre e neverit sakaq kete dileme mizore.Teksa nis e thote mjerueshem ..mire na, po cfare po thojne keta te 'medhenjte'?

E kjo i ngjan ,atij meraku qe kur nis me be aheng ,nuk te shkon mendja se si ke me be qejf por nis e thua: valle ati komshiut qe mbase se ka aty mendjen fare , po ja prish terezine po e shqetesoj...

...Jemi te vegjel...!'Nis e ferfellejn shpirtrat e trazuar qe enden nen trysnine e gjallimit sa, disa , kur e kane prek ate lloj miklimi qe e mendojne jeten ashtu se mos valle duke kerku me u be te medhenje, po ua shkel kemben ketyre te medhenjeve..!

Mos! thote dikush, diku maje 'Eifelit i cili i hipur ne ashensor druhet se po prishet casti i lumturise..mosni mos guxoni ... mos guxoni me e zane me goje brengen qe me bren si urithi ne token djerr... sa ta shoh Parisin si duket ketej e vetja te me duket se mos valle po shoh anderr, se edhe Shqiperia po eshte e tille ..ja atje tek Hani i Elezit ne token time amtare , nje nene po kalon dhimbjet ..se edhe nese i ka kalu afati ,pa ja derdh nje me nje paret nuk mundet me lind...!'

E na u lodhem duke be 'sikur' por 'bota e qytetrueme' e cila i ka rrenjet qe vaditen ne gjakun e mjerimit te popujve nuk miklohet aspak se e din fundin e vet ,mjaft mire.E pra ! ja konturet e asaj sajese qe emrin ja vune Shqiperi.

E lind pyetja kush, Ne apo Europa..?

Le te mos shtyjme me pas e ma pare per cast, e te ndalemi per te analizu nje fakt, per te ngritur pyetjen .perse fuqite e medha nuk i lejuan Shqipetaret ne kryengritjet e tyre te nje pas njeshme qe marrin nisem nga Lidhja historike e Prizerenit qe te marrin pavaresine e tyre ndaj Perandorise Atomane?

Pse?..Pa te dale dikush e te flase sa ti te qendroje edhe nje argument i vetem, se kjo behej ne interes te paqes dhe stabilitetit ballkanik apo ruajtjes se ekuiilibreve gjeostrategjike, apo te thote ; se kjo behej per te kenaq interesat e fqinjeve?

Jo! kjo nuk qendron dhe mbetet kryekeput nje mashtrim historik.

Sepse ,kurre se si interesat e nje vendi starategjik qe ishte Shqiperia dhe qe eshte, nuk munden ne kuader te shikimit te parimeve te bashkejeteses te mbeteshin ne duar te nje rastesije dhe egoje qe ngjason me etjene nje lukunije qe thith gjak ne trupin e nje populli ,ashtu te ngjan logjika me te cilen eshte copetuar Shqiperia.

E pse pra?endet pyetja duke tu versylur me ta gjet fytyren qe rrekesh me e fshen prej koruptimit ,apo se eke henger diku lugene corbes se prishur dhe tash po don me marre pozitene atij qe te han meraku per kete lloj perqasje te nje veprimi makaber qe fatkeqesisht mban vulen e saj.. !

Nuk mundesh kurresesi te spjegosh kete akt barbare se: kjo behej per te plotesuar ambicjet e fqinjeve.

E pra.perse dobesohej e pooshterohej Shqiperia kjo Zonje e nderuar qe daton ne hereshmerine e saje qe prej koheve te lashte qe eshte ketu dhe mbetet ketu edhe qe nuk u asimilua?

Sepse:ne planet e veta fuqite e medha Europiane tera bashke, me copetimin e Shqiperise sipas interesave te tyre hegjemoniste, duke gjalluar me mentalitetine megallomanise se atij qe i ka ne dore punet e dynjase,lanin duart per te patur dore dhe dere te lire per ta bere europen nje vend sherreesh dhe lufterash te njepasnjeshme.

KishteShqiperia ne te kaluaren e saje nje pervoje te hidhur ne marredhenje me te tille platforme qe fuqite e se keqes mbartni ne logjiken e tyre shoviniste. Te paret Pellazgo e UIIlire por edhe Arberore kurre nuk u bene bashke te sulmonin e gllaberonin kuj token e tyre , terrrmbenin toka e pasuri e te skllaveronin popuj tetjere.

Dhe per kete, pse ajo nuk e kishte bere megallomanin..'te madhin' te merrte rrolin e tutorit qe sipas logjikes se prishsit te paqes dhe harmonise atij qe frymezon moral te kundert ,(qofte largut) ajo duhej te ndeshkohej: duke ja rrembyer tokat e sajte qe shtriheshin ne tere rajonin e me gjere , qe dikush me madheshtine e saj te shenderrohej nje imperatori , qe me shpate e zjarr ti nenshtronte popujt .

...Keshtu kishte nisur ajo loje permes nje trilli marrezije qe per deshmitar,ka netet e ditet e perjeteshm,e te ferrit e xhehenemit te zjarrte qe keta gjakprishur e bene kete veprim makaber.

Te parte tane pra nuk e kishin bere kete ! dhe sepse a e dini : Se ajo me madheshtine e saj ishte vete Europe..Vete madheshtia dhe garancija e paqes dhe stabilitetit ne tere rajoni ku shtrihej nje truall qe banohej prej tyre.Nese dikush qet gjuhen per kete argument ,le te prese perfundimet e zbulimeve dhe konkluzioneve te shekences qe nder dekada ka nismen per te shpalosur kete realiatet tej mashtrimit qe eshte bere per te falsifikuar historine.

Pra per ta pushtuar kete terren qe quhet Europe, duhesh qe te vinin te tjere, barbare , tecilet sic dihet erdhen prej anes e anes te cilet jane sllavet fqinjet qe nakane munduar per shekuj me pabesine e tyre ,me ngasjen e tyre pernmanente , per te na sulmuar dhe nxjerre prej trojeve tona.Logjikre qe u mbart edhe nga fqinji tjeter jugore , i cili e kishte te mbartur qe prej kohes kur e beri ate loje qe e kapi deliri i madheshrise te behej perandori pushtuese.

PRa realiteti i vete gjallimit te ashuquajtur 'fuqi te medha ' buron nga nje realiotet qe per baze ka barbarine dhe, jo qyteterimin qe e mban vulen e pa njemete te qyteterimit Pellazgo Ilir dhe Arberore sa e sjelle ne kuijtese kthesa historike ne ate periudhe te udhehequr nga Gjergj Kastriot Skenderbeu.

E pra dikush ka merak te dije kur nisiu kjo loje e poshtersise e makabritetit dhe barbarise?

Dikush duke hedhur zarin emendesise si ne rulete te kazinose, nis e flet, sikutr pellet. :..'Turqit , me parandorine e tyre me islamizmin e tyre me myslamizmin e tyre, Ata na rrenuan na qiten faret.'..ndersa fshehin te vertetedhe sajojne te paverteta dhe skenare improvizues se Islkamizmi na qenka aziatik e turk dhe myslamizmi po i tille....dhe sakaq fsheh gjuhen duke fshehur te mos e thote te verteten qe ka edhe me , edhe me , edhe me, qe te con deri ne zanafillen kur qoftelargu i solli barbaret nga ana e anes , deri kur i has romaket me perandorinee tyre qe ma shpate e kthyen Dardin, nga i tille e bene Dede..duke i lene vend ketij osmanlliut nen shembell te tyre qe Deden ta bente Dalip...!

Keta jane dhe do te mbeten te njejte , barbare dhe pushtues

Pra per te zbatuar platformen e saj kjo fryme i mori nga ane eanes barbaret ngado e beri te veten per te mbajtur te gjalle atmosferen e prishjes se paqes dhe harmonise .Dhe si te tille pushtuesit se bashku me sa sollen ne nje konteks teresore , mbeten te njejte kelysher te se njejtes pjelle .

Perandorite nga e para ne e funduit dhe ajo qe mbase mund te linde diku ndersa endet si imazh per tu konturuar , qe si tipar ka momopolin,pra veton, ajne te njejte dhe perqasjet ne ideologji dhe ne fe jane sajime per te mashtruar dhe bere me te lehte nesnshtrimin dhe mbajtjen sa me gjate nen skllaveri.

Duke te te bindur se ZOTI i tyre te ben gjemen,se pa marre leje tek ai nuk mundesh te besh asnje hap dhe se kurte mendosh dujhet ti marresh leje.

Pra kur mendon:se te kritikosh dhe denoncosh kete veper makabre kete 'aktivitet te frymes se te' apo mender..k...,ke bere', nje blasfemi qe percon ne marredhenjete e sotme, merak se fyen dike apo po quhesh i pa denje , apo bukeshkale , kjo [perben alibi.

Alibi kur ate realitet poshterues kerkon tja veshesh vetevetes dhe kete sajese poercudnuese dhe kete fryme me akjt barbare kerkon ta beshg njesh me Eurpen.A ka se si te marresh leje dhe te mbetesh hezitues te mbetesh i tille dyzues, se nese e zhben kete sajese ne planin startegjik kuajo la gjurmen e saj, ne shpirtin ku la gjurmen e vet dyzues e poshterues kjo perben marrezi dhe vogelsi.

Ne erdhem duke u zvogeluar nder troje se nuk e mbartem dot revanshin e se keqes sepse ai revansh eshte prolog i gjallimit me heret me te keqen , kur ju besua se ajo doi i jape njeriut aresyen ta njohe celesin e krijimit , madje marrezine te krijioi sikur krijuesi ZOT.

NE ERDHEM DUKE U TKURRUR NDER TROJE , POR GABUAM P[IKERISHT SE NE E BEME MOTO ATE QE NA BENE TE BESOJME: SE KESHTU ISHIM, SE TE TILLE DUHET TE MENDOJME SI TE VEGJEL.dHE TEVEGJLIT SI MBAS KESAJ TEORIE DUHET TA KERKOJNE NJE GJE VECSE DUKE QARE.

Madje kjo na u be kaq mikluese e nanurisese sa e shihni ne Mitrovice populli Shqipetare ankohet se p[o me keqtrajton Serbi.

 

E pra! a kase si te dalesh diku sikur ne bregun e nje kanali dhe vete te quhesh 'askushi' dhe,pertej ta quash ate 'Eurpe' dhe me merak se po te merzitet nis e gjuan me shjelma mbi vetveten?

E pra.keshtu ngjan nje realitet mjeran kur tenton te dale ne mbrojtje te kesaj fantazme e cila duhet shkermoqur si realitet fiktiv, si mendesi e se shkuares dhe te kapercesh me bindjen:se po ti ishe vete Europe dhe se ti nese Europa do te gjeje paqe e qetesi ti duhet te prish ne balle se nuk ka kush te te perfaqesoje.E pra Europa e sotme kjo sajese e mbetur nga shekuj e shekuj ndasishe dhe katrraurash ka dale ne nje pike ku ti ate qe ta moren nuk mundesh ta kerkosh prej saj.Se ata qe e bene kete kishin nje mendesi barbaresh dhe tenton koha ta kaperceje si realiotet historikj.Pra kuj do ja kerkosh, shkelqimin e humbur,kuj do ja kerkosh trojet qe ti moren.

Kuj do ti thote kjo europe e sotme se trojet ti moren fqinjet? Si mund te thone se Shqipetaret ishin myslimane prandaj i ndame e i copetuam? Ja kete nuk munden ta thone se tani barbaret po zbythe.jo se ndodhi kjo e ajo por fryma ese keqes po shkon larg tej per te ndermarre kursine saj te fundit te saj .Se kaq e pati fuqine Ne leshuanm deri kur na shkuan shpatullet ne mure dhe se ata me gure e ne me buke sa i zuri fytin.

E pra ne duke qene vete balli i saj nderi dhe lacvdia e saje trashegimija e saje , deshmija e saj , duhet te ndermarrim akjtin final te shpallim e bejme nul kete tragjedi qe ndodhi me nje periudhe 2000 vjecare.

TE SHPALLIM SE NE NUK E PRANOJME ME SE KJO QE NA NDAU ISHTE eUROPA E JONE VETVETJA E JONE.pO TASHME KEMI NJE ARMIK DHE KY ESHTE IMAZHI I SHOVENIT QE NA ESHTE BERE SUPORT GJALLIMI QE DUKE E QUAJTUR ZOTERI TE HERESHEM AI ERDHE E NA HYRI NE KURMIN TONE MORAL E SHPIRTERORE.Sa per ta przene duhet tashgashe nate e dite ta cmontosh ne tera dimensionet dhe separi dukje e pastruar vetveten Eorope me shtrigen e sajesen djallezore qe ta stisen per europe , per fuqi te madhe.NESE KA NJE MERAK KETE DUHET TA SHPREHIN RTE TJERE POR SHQIP FOLES NUK DUHET SE SHPALLIN OSE VOGELSINE, OSE , BASHJKEPUNIMIN NE NJE KEND SHPIRTERORE, OSE ATE QE MBASE MBETI PERCUDNUESHEM SI PJESE E KORUP[TIMIT.sE NE SHEKUJ NA PUSHTUAN DUKE PAGYUAR NEN APO NE DORE SHQIP FOLES..Qe ZOTI i paste ne gjynah ..apo ne merine e tij...

Pra ne ka Europe Ne jemi vete Europa qe na takon ta shporrim te keqen qe na pushtoi ne rrethanat e furise se asaj fryme qe e mbart tere ajo periudhe mbijetese ,dhe, si mendohet se ne mbetetm te tille thjesht si fosile e se shkuares, apo si nje realitet qe deshmon vullnetin e njerezimit per te riparuar vetveten peerballe misionit final per te rrugetuar drej krijuesit nga erdhem.

 

PUBLIKOI KORDINATORI PER MEDIA I BESLIDHJES SHQIPTARE; LEK MRIJAJ(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora