E shtune, 11.07.2020, 07:18 PM (GMT+1)

Plus » Shoqëria

Historia e Shen Valentinos

E enjte, 10.02.2005, 11:26 PM


Diku nga viti 175 para Krishtit, kur lindi ne Terni, Shen Valentino, padroni i qytetit te Dashurise dhe mbrojtesi i te dashuruarve ne te gjithe boten. Valentino ia dedikoi te gjithe jeten e tij komunitetit kristian, qe ishte formuar ne qytet, 100 kilometra nga Roma, ku ishte shume e fuqishme persekutimi ndaj njerezve qe predikonin mesinmet e Jezusit. Pikerisht ne ate vend ndodhen nje sere mrelkullish te beran nga i Shenjti, si pershembull sherimi i te riut Keromone, djali i te famshmit Kratone, erdhi deri ne Rome e u shpernda shume shpejt ne te gjithe perandorine, aq sa Papa San Felicano, ne 197 para krishtit, e emeroi ipeshkvi i pare i qytetit te Terni, i cili akoma sot i ruan veshjet mortore. Emri i tij prej kohesh eshte lidhur me dashurine per nje episod qe ne ate kohe beri shume jehone, duke u kthyer ne nje legjende, e cila ka ardhur deri ne ditet tona. Ne fakt Valentino ishte i pari fetar qe celebroi bashkimin mes nje pagani dhe nje te reje kristiane. Me pas ishin te shumte personat qe donin bekimin e tij, edhe sot e kesaj dite kujtohet gjate festes se premtimit ne kishen qe mban emrin e Ipeshkvit. Gjate periudhes se jetes se tij baritore Santi ishte shume i dashur nga popullsia, Kur perandori Aureliano urdheroi persekutime te tmerrshme kunder klerit kristian, Shen Valentino u burgos dhe e torturuan me kamzhike pergjate te gjithe rruges Flamina, larg qytetit per te evituar grumbulimet dhe raprezaliet e besimtareve, keshtu u martirizua. Trupi i Ipeshkvit te Terni u varros me shuem ngut ne nje varreze te hapur, ne kilometrin e dyte te ruges Flaminia, ne distance shume te shkurter nga Roma. Pak nete me vone, dishepujt e tij, Efebo, Apollonio dhe Prokolo, u kthyen ne varreza per te cvarrosur trupi e te Shenjtit, Pasi kaluan shume pengesa, te tre arriten te sillnin Shen Valentinon ne qytetin e tij, per tio bere nje varrim te denje per meritat e tij. Ishte 14 shkurti i vitit 273 para krishtit, kur ra martir: nje date qe prej asaj kohe kujtohet ne te gjithe boten per te festuar Shen Valentinon, i Shenjti i Dashurise.


(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:

Video

Entela Binjaku: Denonconi dhunen kunder gruas


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora