E diele, 16.01.2022, 07:49 PM (GMT)

Shtesë » Lajme

Shqiptari nga Kosova pranon lidhjen me xhihadin islamik

E marte, 20.09.2011, 06:58 PM


Terroristi islamik i radhes.. Agron Hasbajrami
Terroristi islamik i radhes.. Agron Hasbajrami
Shqiptari nga Kosova i arrestuar në Aeroportin e Nju Jorkut ka pranuar se ai ishte i lidhur me xhihadin dhe planifikonte bashkëngjitjen me këtë grup terrorist.

 

27 vjeçari, Agron Hasbajrami që po jetonte në Brooklyn të Nju Jorkut ka pranuar para gjykatës njujorkeze se ishte pjesëtar i grupeve radikale dhe se kishte dërguar mbi 1000 dollarë një organizate radikale – islamike në formë të ndihmës për mbështetjen e detyrave të saj, informon agjencia e lajmeve INA.

 

Ai ka pranuar para gjykatës së dëshironte ti bashkëngjitej grupeve terroriste që vepronin nën petkun e islamit për të mbështetur xhihadin, ngasë ai ka shpjeguar se kjo ishte rruga më e mirë për jetën e tij në botën e amshuar.

 

FBI kishte kontrolluar banesën e tij dhe kishte sjellë para Gjykatës faktet, mbi të cilat Agroni ka vërtetuar se ato fakte janë të vërteta.

 

Në kompjuterin e tij është gjetur informata me udhëzime nga Grupi islamik, i cili kishte shpjeguar se duhet të organizoj vet shpenzimet e udhëtimit si dhe paratë për të blerë një armë.

 

Po ashtu është gjetur një udhëzim mbi fluturimin e tij të sigurt për në Pakistan, ku në udhëzim iu është thënë të merr fluturimin nga USA për në Turqi, ndërsa nga Turqia të përdor trajektin dhe autobusin.

 

Ai u arrestua të martën e kaluar në Aeroportin Kennedy International derisa kishte rezervuar fluturimin për në Stamboll.

 

Hasbajrami nuk është i lidhur me kërcënimet e mundshme të terrorizmit të drejtuara ndaj Nju Jorkut në shënimin e përvjetorit të 10 të sulmeve terroriste.

 

Hasbajrami tha se kishte anuluar një udhëtim nga Newark Liberty International Airport në gusht nga dyshimi se ai mund të jetë zbuluar.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora