E premte, 24.09.2021, 01:13 PM (GMT+1)

Kulturë

Adem Berisha: Ngadhënjim përballë injorancës e anakornisë

E shtune, 17.09.2011, 05:44 PM


Adem Berisha

 

NGADHËNJIM PËRBALLË INJORANCËS E ANAKRONISË

-Viktoria Xhako-s, alias Zhorzh Sand -

 

Si një margaritar, simbol i një shëmbëlltyre për të mirë

në këtë botë mëkatare përplot hipokrizi, zili e smirë,

nuk je e sëmurë por, lënduar në shpirtin tënd të dëlirë

nga injoranca e shëmtuar dhe anakronizmi i pamëshirë.

 

Mendja jote e ndritur me veprat tuaja të mëdha    

që artit, kulturës e humanizmit Ti i dhurove, 

të kanë stolisur, lartësuar e bërë të fortë si kala

përkrah gjithë asaj me çfarë u përballe e përjetove.  

 

Brezat që Ti arsimove dhe edukove për së mbari

sot e përherë të janë mirënjohës oj e mirë,

në sytë e mendjet e tyre Ti shkëlqen si ari

krenohu me atë që ishe dhe je si një fisnike e arrirë.

 

Me Ty le të mburren ata që linde, rrite dhe edukove

por edhe ne që të njohëm e futëm në zemrat tona,

Ti je ajo që pa armë e barot shumë zemra pushtove

oj e dashura, e madhja Viktoria, e çiltra si Valbona.

 

Me këto fjalë zemre asgjë nuk hiperbolizova

dhe as që desha Ty e veprës tënde diç t’i shtoja,

i shkrova thjeshtë por i bindur që nuk gabova,

thash vetëm një pjesë të asaj që për Ty mendoja.

 

Rahovec, 10 shtator 2011.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora