E diele, 07.03.2021, 08:48 AM (GMT)

Kulturë

Dibran Demaku: Trimoshat mjekrracjep

E shtune, 10.09.2011, 01:58 PM


Dibran Demaku

 

TRIMOSHAT MJEKRRACJEP

 

Kosovë-hallemadhja

në këtë shtator

u mbërthye nga mllefi

inatçor.

 

Ca trimosha

mjekrracjep

nuk duan shkolla

duan mejtep?!

 

Në emër të njëfarë

lirie fetare

duan "Qetape"

s`duan abetare!

 

Dhe vogëlushet

fytyrë-mollë

me shami

të shkojnë në shkollë!

 

Në emër të nderit

dhe fytyrës

të qëndrojnë

larg pasqyrës!

 

Pa mëshirë

të thyejnë pasqyrën

me feregje

të mbulojnë fytyrën!

 

Se femra

që ka fytyrë

ballin e burrit

e ka pasqyrë!

 

Që të bëhet

e madhe zhurma

paguajnë njerëz

organizojnë turma.

 

Me ca premtime

me ca pshqeshe

të zënë rrugë

të zënë sheshe!

 

Të rrënojnë çerdhe

të rrënojnë ardhmëri

në mes të Kryeqytetit

duan Xhami!

 

Se janë trima

se janë trimosha

me fytyra të skuqura

me faqe të shëndosha.

 

Po s`plotësua

dëshirë e tyre

dinë të kërcënohen

me kërleshje fytyre!

 

Bota çuditet

e bën sehirë-

zgjodhi Kosova

rrugën më të mirë?!...(Vota: 11 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora