E diele, 03.07.2022, 09:56 PM (GMT+1)

Shtesë » Lajme

Sot në histori

E enjte, 08.09.2011, 06:53 PM


Sot në histori

05.09.2011
Video dhe teksti: Associated Press


Përvjetori i vdekjes së Nënës Terezë, botimi i librit të famshëm rus “Doktor Zhivago”, Parada e parë për Ditën e Punës e mbajtur në Nju Jork, fundi i luftës ruso-japoneze, sulmi i terroristëve palestinezë ndaj ekipit olimpik izraelit në Lojërat Verore në Mynih, si dhe shumë ngjarje të tjera që kanë ndodhur sot në histori.1698 
Peter i Madh i Rusisë imponoi një taksë për ata që mbanin mjekrat e gjata.


1774
Kongresi Kontinental i parë u mblodh në Filadelfia.
1793
Filloi sundimi i terrorit gjatë Revolucionit Francez, kur  Konventa Kombëtare krijoi masa të rrepta për të shtypur aktivitetet kundër revolucionare.1836
Sem Houston u zgjodh president i Republikës së Teksasit.

1882
Parada e parë për Ditën e Punës u mbajt në Nju Jork.
1905 
Traktati i Portsmouth, duke i dhënë fund luftës ruso-japoneze, është nënshkruar në Nju Hampshir.


1914
Beteja e parë e Marne filloi gjatë Luftës së Parë Botërore.


1939
Shtetet e Bashkuara u shpallën neutrale ndaj Luftës së Dytë Botërore.

1957
U botua romani "Në rrugë" nga Jack Kerouac.

1958
 "Doktor Zhivago", i autorit rus Boris Pasternak, u botua në Shtetet e Bashkuara.


1972 
Terroristët palestinezë sulmuan ekipin olimpik izraelit në Lojërat Verore në Mynih. 11 atletë izraelitë, pesë terroristë dhe një polic janë vrarë.
1997 
Fituesja e Çmimit Nobel të Paqes, Nënë Tereza, vdiq në Kalkuta,Indi, në moshën 87.


2005 
Presidenti Gjorgj Bush emëroi Xhon Roberts të jetë shef i drejtësisë.(g.k.)


(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora