E shtune, 25.09.2021, 04:17 PM (GMT+1)

Kulturë

Besar Shkëmbi: Tani dua boten tjeter ta provoj

E enjte, 01.09.2011, 07:08 PM


Besar Shkëmbi

 

Tani dua boten tjeter ta provoj

 

Kur fillova boten ta shijoj

ajo kishte vlere dhe ia vlente ta jetoj

keshtu si jam sot cdo vlere e ka humur

ne parajs apo ne ferr

dua boten tjeter ta provoje

as te dashuren me nuk dashuroj

 

Muhamedin a Krishtin dua t´i takoje

prane zotit bashke me profete te rroje

dua t´i shoh se si ata jetojne

ndoshta shpirti im kete e mritoje

 

Vuante vargu im

kur ia fala jetimit

e pikonte gjak

kur ia fala trimit

jetova me te parin

u plagosa me te dytin

 

Keshtu zoti thote

ne librat qe i zbriti

do jetoje n´tjetren bote

larte do i shkoje shpirti(Vota: 2 . Mesatare: 3/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora