E shtune, 18.09.2021, 05:40 AM (GMT+1)

Kulturë

Fran Buzhala: Cdo gjë do të vij ne kohën e vet!

E shtune, 27.08.2011, 07:14 PM


Refleksion

 

Cdo gjë do të vij ne kohën e vet!

 

Nga Fran Buzhala

 

Pishtarët e arsimit,kanë pasur guximin për të mos kursyer as jetën,edhe në kohët me ë vështira.Vertet do te ishe pa mundur gjatë periudhave te historisë ti numrojm me qindra profesor qe edukuan gjeneratat tona,si doemos rinin.   Për gjdo periudhë qe ka kaluar populli ynë duhet te ruhet kufiri i vërtet dhe real,se q´ far krimesh kanë bërë pushtuesit,dhe çka ka ndodhur.Prandaj edhe ata pushtues gjatë shekujve,qe po mundohet qe ne fillim ta gjunjëzojë shtetin me te ri të Kosovës të thotë”po”ne gjdo takim,qe behet me dinakëri.e ashtuquajtura metodë e bisedave në emër te miqësisë ne raportet Turqi-Kosovë,gjdo herë kërkojnë diçka te re ne gjdo vizitë qe behet me diplomatet nga Stambolli.Po ashtu kemi me qindra raste edhe me serbin,sa herë na ka ofruar dialog,ka kurdisur diçka te re,ashtu siç ndodh edhe me fqinjin ton Greqinë qe s’ndalet asnjiher kundër Shqipërisë,sikurse sundon vetëm ligji i forcës.Prandaj ky teatër sa do te zgjas,me vite,me shekuj,gjdo gjë do të vij ne kohën e vet ,për ketë botë të”vogël” qe vuajti mas shumti ne kontinentin ton nga armiqtë me të egër qe vijnë ne emër të miqësisë.Ismail Kadare:Të falësh nuk do të thotë harrosh.

Andaj nuk mund te rrijë populli ynë si një shoqëri e vetmuar të shqyej vetën vet tjerët të luajnë me ndjenjat e popullit ton.

Ado të lejoj,edhe OXHAKU i kullave tona kreshnike qe lindi dëshmoret,që të përbuzët,të përdhunohet përsëri,gjaku i herojneve tan qe ranë ne altarin e lirisë gjatë shekujve.

Ado të lejoj përsëri kjo klasë politike ne heshtje problemet qe po ndodhin ne qeverisjen e këtij pushteti,siç ke rasti i protestave me flamuj te hamësit (hamameve) te qeveris.

Prandaj mos te sillen si”mbretër”kritikën duhet mirëpritur nga shqetësimet me sinqeritet .Të gjithë gabojnë,edhe burrat me te mëdhenj shtetëror i pranojnë gabimet,deklarohen haptas para medieve për pendim,-Anshatjni,mendimtari më i madh i kohës sonë,pohonte se në nëntëdhjetenëntë për qind të kohës përfundimet e tij ishin të gabuara!

 

 

Elbert Habërd ka thënë:”Të paktën pesë minuta në ditë gjdo njeri është një budalla e shkuar e budallait.Menquria është që të mos e kalosh këtë kufi”.

 

Pse ende nuk distancohet qeveria haptas kundër këtyre dukurive te dëmshme për popullin ton.

Është për te ardhur keçë se ne shumë raste e shohim një rini jo të shendosh kombtarisht,ku me kënaqësi e thoin fjalën islam-i krishterë etj,nëpër kafene,drogë,akohol digjinirim total,ne vend qe te protestoi për drejtat e veta te mjerueshme ,për punësim,bursa për shkollim,studime,brenda dhe jashtë shtetit,liberalizim te vizave etj,çrregullim nervor, ja ka imponua situata e mjerueshme ekonomike.

Derisa gjatë viteve 90,ta ne pushtim,kemi pasur shumë raste,ku janë distancuar me anë të shtypit familjar,pra qe kishte shumë ne disa familje udbash qe kanë punuar ne sistemin komunist-titist,pra shqiptar qe rrahën rinin mbyten neper burgje,e masakruan kulturën shqiptare por edhe u kalit për që çlirimin e Kosovës.

Pse ende nuk distancohet qeveria e Kosovës nga perandoria osmane e me larg,deri te pushtuesi i fundit serbosllavotitist,përkundrazi avancohen ish shumë lojal nëpër institucione e më gjer.

Edhe sa vite duhen për të kuptuar pa vleshmerin e debateve qe janë te lidhur klientët e pushtetit.

Të gjitha herë lind shpirti kritik ,nga ata qe skan pushtet,por nuk e prisja bile nga disa udhëheqës qe punuan për çlirimin e Kosovës ,se paku një përgjigje revolucionare te ju thonë”jo”mos prekni kulturën e popullit ton.

 

Dr.Aleksis Karrel:Ata që nuk dinë se si ta luftojnë shqetësimin,vdesin të rinj!

 

Të përpiqemi për lumturin e kombit ton duke u përpjekur për mendime pozitive.Krijuesit e lëvizjes te ilegales atdhetare,ishin dhe do te jen si udhërrëfyes me vlerat me te çmuara me programet periudhës se rilindjes kombëtare.

Është dhimbje e thellë ne varrin e dëshmoreve qe te jen te qet,për bashkimin shpirtëror,kombëtar.

“Mendimet e armiqve tanë”,thoshte La Roshëfuko,”i ofrohen më shumë të vërtetës për ne sesa mendimet tona”.

Për gëzuar lirin,se pari duhet ta kujtojmë te kaluarën,se çka ndodhi gjatë pushtimeve me kombin tonë!

 (Vota: 8 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora