E merkure, 07.12.2022, 12:55 PM (GMT)

Kulturë

Besar Shkëmbi: Kur shënohej epoke e re në historinë tonë

E shtune, 27.08.2011, 09:11 AM


Besar Shkëmbi

 

KUR SHENOHEJ EPOKE E RE NE HISTORINE TONE

 

vitet po me treten

e brazdat po me thellohen

thelle e me thelle ne ball

duke bredhur dyerve te Evropes kurve

qe si gjithmone shkerdhehet

nate per nate metropoleve te medha

nen driten e neoneve

 

Pesha e ikjes mbi supe

ma kane krrusur shtatin

 

Edhe sot sikr ato dite kur pikonte gjak

bredhjet kane vec fillimin

Per fundin cendis endrrat ne vargje

duke pritur lindjen e diellit

 

Nen driten ektrike

notojne shtellunga tymi

ne dhomen time t´punes

hirnoria mbushur perplote

kundermon nga bishtat

e cigareve te fikura

 

Gjithcka u be mall

strofa me mbytet ne pusin e loteve

kur shpiterisht i isha bashkuar

karvanit te pa fund

kur gjthcka ishte flake

kue udhetoja e vuaja bashke me te

 

Shenohej epoke e re ne historine tone

 

Loti m´eshte bere mall

kenga ime vaj

kur zemra e perveluar

lshte bashke me tytat

e pushkeve neper istikame

ku qendrohej burrerisht

kur Toka mbillej me eshtra

 

E dhe sot sikur ato dite

kur binte shi mbi kalat

edhe sot sikur ate dite

kur na i kallen doganat

vargun e bera force

e zemren kulle guri

per atdheun tim

qe „kurre se pyeta

se cfare me dha

po cfare i dhashe une atij“

 

Edhe sot si gjithmone

Evropa kurve rri e bene sehire

kur ne syte e saj

sillen e gjykohen kamandanet tane

te pranguar ne prangat e saj te turpit

 

duan ta njollosin lufte e UCK-se

 

Edhe sot kur ne gjyqin e saj

luhet me memorien Kabashi

luhet me memorien Komb

shkilet e luhet me dinjitetin tone

percaktohet e cilesohet

me i ulet se i qeneve te saj

 

Kurva plake e di mire

se memoria Kabashi

se memoria Komb

se dinjiteti yne sa i larte

eshte edhe i shendosh

 

E di se policin e vrare ne dogane

e shpallem hero i kombit

e di se neser do ta shpallim

edhe Kabashin si hero

i mbrojtjes se dinjitetit tone

si hero i ndergjegjes se larte

si kundershtar i mendjeve te mykura

e te turperuara te saj

 

NE FEMIJE UNE GJAK NUK MARRE

 

Plaga e mocme pa m´u mshele

plage te reja prap m´ke cele

gjuhen shqipe ma ke share

buken n´magje ma ke marre

para syve m´i ke vrare

lopen e kosit e t´vetmin djale

ma ke share nenen n´varr

dhe me tej ti prap ke shkuar

cike e grua m´ke dhunuar

pastaj kullen ma ke kalle

nuk me le as gje per t´gjalle

 

Pasha gure e pash shkrepa

pasha buken e femijet ne djepa

pasha kullen bere me gure

pasha nusen muros n´mur

 

Pasha telat e ciftelse

pasha kenget e trimerise

pasha fijet e lahutes

pasha plaget e Oso kukes

 

Prapa shpines nuk te vras

n´pike te dites te godas

Nene e babe per t´i share

ne femije une gjake nuk marre

per t´dhunuar nuk dhunoj

s´mle ndergjegjja jam shqiptar

por keto s´ti beje hallall

pa ta fal nje plumb ne balle(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora