E marte, 31.01.2023, 04:27 PM (GMT)

Kulturë

Halit Bogaj: Ernest Koliqit

E merkure, 17.08.2011, 07:00 PM


Halit Bogaj

 

ERNEST KOLIQIT

 

Me rastin  e 70 Vjetorit të dërgimit të 300 arsimtarëve në Kosovë ,kur ai ishte ministër i arsimit në Shqipëri

 

Një shkodran patriot

E kujton Kosova sot

Si fanar i diturisë

I dha Dritë Dardanisë

 

2

Me vullnet të pa parë

Na dërgonte arsimtarë

Nga Tirana n’Dardani

Kishte nisur një ushtri

 

3

Një ushtri për mësim

Që të bënim përparim

Mrekullia kishte ngjarë

Ne mësonim për shkrimtarë

 

4

Për Naimin dhe të tjerë

Që kanë hyrë në çdo derë

Në çdo derë e shtëpi

Në Kosovë Shqipëri

 

5

Në atë kohë të Italisë

Ishin ditët e lirisë

Se Kosova përsëri

Ishte bërë Shqipëri(Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora