E shtune, 04.02.2023, 05:10 AM (GMT)

Kulturë

Poezi nga Engjëll Koliqi

E premte, 19.08.2011, 07:00 PM


Engjëll Koliqi

 

 

PASURI DASHURIE

 

gjitha pikat e bukura

Dhe kënaqësitë

i hasim historinë tonë

Me plot vetëdije

Jua konfermoj

Janë pasuri trashëguara

dashurisë

Garlate (Lecco), 11 mars 2011

 

DEKLARATA DHE...

 

Mos pyesni se çpo ndodhë andej

Se kurrë sdo kuptoni

Bëhen vetëm deklarata

Besime kota

Dhe hiç

...

Garlate (Lecco), 11 mars 2011

 

VETËM PËRPARA

 

këtë regjim dashurie

Kemi një vendim prerë:

Megjithë vështirësitë

Dhe rreziqet e mëdha

mos ndalemi

Gjithmonë marshojmë

Përpara

Dhe vetëm përpara

!!!

Garlate (Lecco), 11 mars 2011

 

SËSHTË HERËT

 

Eja o mbretëresha ime e bukur

fillojmë menjëherë

Për dashuri sështë herët kurrë

mos humbim minuta

Se i kërkojmë

E si gjejmë

Eja o mbretëreshë

Mos hezito

Sështë herët

Dhe dashuria

Gjithmonë na do

!!!

Garlate (Lecco), 11 mars 2011

 

AGIM MARSI

 

i ëmbël ndjehem

Dhe shumë i fortë

këtë agim marsi

Duke hyrë stinën e jetës

Me rregulla dashurie

Filloj lumen pranverë

Përpara!

Garlate (Lecco), 11 mars 2011

 

DUKE PËRSËRITUR

 

Eni o njerëz vullnetmirë

realizojmë

Sa shumë mundemi

Akte dashurie

Duke përsëritur

Porositë e ëndërrave

Dhe aspiratave

gjitha gjeneratave

...

Garlate (Lecco), 11 mars 2011

 

ZEMËR SULMIT

 

Edhe nëse duket e çuditshme

Shpesh ndodhë

zemër sulmit

shumë raste

vlojë dashuri

...

Nuk kuptohet gjithherë

...

Garlate (Lecco), 11 mars 2011

 

NJË HERË TJETËR!

 

Tash

Edhepse sduam

Do i respektojmë këto rrethana zymta

heshtje

...

Një herë tjetër

Do e ngrisim zërin

Dhe do marshojmë

Me hapa fuqishëm

Shtigjeve dashurisë arbërore

Kudo një qenie frymon shqip

Dhe nuk do ndalemi

Deri amshim

...

Garlate (Lecco), 11 mars 2011

 

RRUGË E VËRTETË

 

Duke e ditur vërtetën

Se vetëm rruga e dashurisë

Është ajo e vërteta

Dhe e sigurta

Kemi vendosur hyjmë

Pa humbur kohë

Dhe marshojmë

Deri amshimin

E lumturisë

Garlate (Lecco), 11 mars 2011

 

ME LIGJE DASHURIE

 

I hapim gjitha rugët

Dhe gjitha shtigjet

Për pranverën e ëmbël

dashurisë

-

Përpara!

Garlate (Lecco), 11 mars 2011

 

RICCHEZZE DELLAMORE

 

Tutti i bellissimi punti

E i piaceri

Che gli incontrate nella nostra storia

Con piena consapevolezza

Vi confermiamo

Sono ereditate ricchezze

Dellamore

Garlate (Lecco), 11 marzo 2011

 

DICHIARAZIONI E …

 

Non domandato che cosa succede di là

Perché non capiterete mai

Si fanno solo dichiarazioni

Inutili giuramenti

E nulla

!!!

Garlate (Lecco), 11 marzo 2011

 

SOLO AVANTI

 

In questo regime dellamore

Abbiamo una fissa dichiarazione:

Tuttavia le difficoltà

E grandi pericoli

Non fermarci

Sempre marciare

Avanti

E solo avanti

!!!

Garlate (Lecco), 11 marzo 2011

 

NON È PRESTO

 

Vieni o mia bellissima regina

Cominciamo subito

Per lamore non è mai presto

Non perdiamo i minuti

Perché li cerchiamo

E non li troviamo più

Vieni o regina

Non esitare

Non è presto

E lamore

Sempre ci vuole noi

!!!

Garlate (Lecco), 11 marzo 2011

 

ALBA DEL MARZO

 

Mi sembro più dolce

E molto forte

In questalba di marzo

Entrando nella stagione della vita

Con regole dellamore

Inizio la beata primavera

Avanti!

Garlate (Lecco), 11 marzo 2011

 

RIPETENDO

 

Venite o gente di buona volontà

Di realizzare

Quanto più possiamo

Atti dellamore

Ripetendo

Le raccomandazioni dei sogni

E delle aspirazioni

Di tutte le generazioni

Garlate (Lecco), 11 marzo 2011

 

NEL CUORE DELLATTACCO

 

Anche se sembra strano

Spesso succede

Che nel cuore dellattacco

In tante occasioni

Bollare amore

Non si capisce sempre

Garlate (Lecco), 11 marzo 2011

 

UNALTRA VOLTA

 

Adesso

Anche se non vogliamo

Li rispetteremo queste oscure circostanze

In silenzio

Unaltra volta

Alzeremo la voce

E marceremo

Con fortissimi passi

Nei varchi dellamore albanese

Ovunque che respira un essere albanese

E non fermarci

Fino alleternita

...

Garlate (Lecco), 11 marzo 2011

 

VERISSIMA STRADA

 

Sapendo la verita

Che soltanto la strada dellamore

E quell verissima

E sicurissima

Abbiamo deciso di entrare

Senza perdere tempo

E marciare

Fino alleternita

Della felicita

Garlate (Lecco), 11 marzo 2011

 

CON LEGGI DELLAMORE

 

Apriamo tutte le strade

E tutti varchi

Della dolce primavera

Dellamore

-

Avanti!

Garlate (Lecco), 11 marzo 2011(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora