E premte, 17.09.2021, 11:58 AM (GMT+1)

Kulturë

Neki Lulaj: Sulejman Krasniqit

E merkure, 20.07.2011, 07:57 PM


Neki Lulaj

 

SULEJMAN  KRASNIQIT

 

(Krismë topi dhe bubullimë moti ishte fjala dhe vepra jote)

 

Ai pati Tri motra  dhe tri histori,

Në shpellën e banditëve,

në Qiellin e përflakur,shqiptar

nuk ishte Prijësja i komitve por krushku i parë.

 

Fitoi mbi Betejat të nëndheshme,

se i priu trimi legjendar Mic Sokoli,

edhe në Beslidhjën shqiptare,

Sylejmani ishte krushk bajraku i parë.

 

Për Pushkën top të Bajram Currit,

trimit tribun të Dardanisë,

në netët e ftohëta Heronjetë e borës,luftojnë

Osa Kuka, në kullën barotit  kundër tiranisë .

 

Nga Shqiptarofobija e Serbomëdhejeve,

braktisi Hoqën e vogël të Rahovës,

e ndieu vehtën Dy herë të pushkatuar,

pse qe i detyruar të ja kthei shpindën Kosovës.

 

Belbacokja si një sorkadhe,

gjithë jetën me muzën  i ndejti pranë,

thumboi me plotë të drejtë Europën shtrigë,

pse ajo në vazhdimësi e keqpërdori durimin e Kosovar.

 

I ngarkuar me bagazh të  prej një intelektuali,

sa edhe vetë  Alpet shqiptare,

thuri me mall stil e devotshmëri,

Rapsodia kosovarës,nga  ajka atdhetare.

 

Trimi i oxhakut, biri i Lokemadhës nga Hoça,

i cili krasisi bukur Zambakun e Prizrenit 1999

Mokthi i hijeve të freskëta,aromatike,

Gjithëmonë do ta shoqëroi Sylejman Krasniqin tonë.

 

Nga Rebeli i bajraqeve,e Rrëfimi i majorit,

muza dhe stili i tij poetik ishtin trazuar,

mërzitej kur i kalonte koha shpejtë me pendë ne dorë

Jetëshkrimi 2011 ishte rrugëtimi dhe lavdia e tij e pa harruar.

 

Kështu jeton burri me vlerë

ne botë dhe në botën tjetër,

para tij perkulën,miqët e dashamirët e librit

me rrespekt  do ta përkujtojmë tërë jetën.(Vota: 9 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora