E merkure, 10.08.2022, 06:14 PM (GMT+1)

Kulturë

Daniel Gazulli: Kam nevojë

E merkure, 06.07.2011, 07:58 PM


DANIEL GÀZULLI

 

KAM NEVOJË

 

Kam nevojë për dashuninë tande, grua a vajzë qofsh ti,

ma shumë se bima për shi,

ma shumë se për qumshtin e valë e për ajrin,

kam nevojë për tanden dashuni,

grua a vajzë qofsh ti.

 

Kam nevojë për dashuninë tande, grua a vajzë qofsh ti,

për përkëdheljet e dorës tande nga rrjedh e ngrohtë dashunia,

për belin tand që këputet në krahun tim,

për prushin e buzëve –

Kam nevojë për tanden dashuni.

 

Kam nevojë për dashuninë tande,

dashuninë t’pafrikë e pa dyshime,

për dashuninë që s’njeh veç zemres të tjera pengime,

për dashuninë që rrjedh e pastër nga burimi në derdhje

e andrrat vaditë

e i ban të lulëzojnë të shëndetëshme.

 

Kam nevojë për dashuninë tande, grua a vajzë qofsh ti,

që në ditet e gëzueme të më shtojnë lumtuninë,

që në ditët e trishta hidhnimin t’ ma paksojnë.

Kam nevojë –

                        për tanden dashuni.

 

Ptuh! – mbi tokën dhe bimën dhe gruan që dashka shterpësi!

Lavdi asaj që do,

                                   asaj që lind,

                                                           asaj që ban dashuni!(Vota: 8 . Mesatare: 3/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora