E diele, 18.04.2021, 09:34 PM (GMT+1)

Mendime

Sa është e vështirë mbijetimi i mediave në vendin tonë,kur çdo gjë është e politizuar

E merkure, 31.01.2007, 09:17 PM


Nga Vesat Haradinaj

Në Kosovë ,mediat tona ballafaqohen me shumë probleme dhe me sfida nga më të ndryshmet.
Unë këtë punim eseistë,jam bazuar nga fakte dhe nga evërteta jonë e përditshme që është epolitizuar qdo cep i jetës sonë.
Nga paslufta ederi më tani janë politizuar institucionet politike ejo publike .
Komisoni iperherëshem per media ëeshte ai që realisht benë një rregullore të cilen duhet t’a permbajn mediat qoftë ato elektronike ,qoftë ato të shkruara.
KPM-js ,ka një rregullore në bazë të ciles duhet të punojnë mediat në raport me qeveritë.
Mediat në përgjithsi nuk kanë funksionuar aq mirë duke pasur parasysh presionin emadh politik,nga partite të ndryshme.Ajo që ëeshtë mëse brengosese njerzitë selitor mjaft me ndikim është partit me shumë inderlidhë nga veti partite endryshme kanë krijuar mediajt etjerve,dhe nga kjo vie një perfundim nga loza mjaftë efortë se shumë nga mediat tona llozen ekan me vetë partite politike.

Kemi jashtëzakonisht shumë raste te tilla kur ndikimin më të madh në vetë instuticonin medial.
Ne edimë mjaftë mire se gazetat ditore në kosovë janë radhitë në ketë menyrë:

Bota sot-LDK
Epoka ere-PDK
Koha ditore –ORA
Ktv-Ora
Rtk-Pdk
Info press-Pdk
Zëri –Ldk [AAK]

Në cekem më lartë përmbajtjen mediale dhe animet etyre partiake.
Bota sot, të gjithë edimë nga jeta jonë eperditshme se bota sot ka përkrahur gjithmonë LDK-në dhe politikat esaj.
Epoka ere vetë stafi përbëres ikesaj gazete dhe kundershtimi shumë ipadrejt ndaj qeverisë,duke thënë shumë here të pa verteta ,me shpifje ethashë etheme për LDK-në eduke lavdruar PDK-në,na jep me kuptu edhe animin esaj.

Koha ditore dhe KTV-ja ,janë të Veton Surroit,dhe kemi pare dhe kemi lexuar se me sa vemendje dhe me kujdes kamë percjellur aktivitetet politike të ORA-së gjegjsisht të Veton Surroit.

RTK-edhe pse është telivizon publik dhe thirret ne panëshmeri dhe nuk ka nderlidhje politike.
Rtk-ja pas luftes ,ka pasur anime dhe ka mbështetë fuqishëm PDK-në,kjo është vrejtë mjaftë mire.
RTK-ja koheve te fundit nuk shifet se anon nga ndonje parti,ka ndikuar fakti se në Rtk është ndërruar bordi drejtus ,janë bërë disa ndrrime esenciale në politikat e redaksisë.

Info press-shifet mjaftë qartë dhe mund te kuptohet se në q’nivel kanë rënë politika redaksuese ekësaj gazete.
Nuk deshiroj të flas shumë për ketë qështje ,mjafton vetëm t’a bleshë një ditë ketë dhe ekupton shkriminë esaj.

Zëri [LDK-AAK]
Gazeta ditore “Zëri”, është një gazette ecila iu ka ikur animeve politike ,dhe nuk ka mbështetë asnjerën veq eveq.
Editori isaj Blerim Shala shpeshë here është than se ka lidhje të forta me AAK-në gjegjsishtë me liderin esaj Ramush Haradinaj.
Megjithëatë koha ka deshmu që keto kanë metë nën hije.
‘Zëri”,ka botuar ,anuar shumë shkrime dhe tash se fundi para zgjedhjeve elektorale ,ka bërë një shkrim pë LDK-në eku eka pagu ket slloganë , pornë vetë faktin evetmja “zëri”,dëshmon për një afrim mes ketyre dy partive .
Në fund më duhet të them se dëshmia më emirë për këtë qështje është nëse ivezhgojm punën ekëtyre për një kohë të gjatë.

Unë kam përcjellur vazhdimisht punën etyre dhe kam arritur në një konkludim të tillë,qjë që mund të jetë edhe jo kryesisht iqëndrushum, por pë argumentin eketyre fakteve ,në mënyrë të shkruar është mjaftë ivështirë,duke pasur parasysh politiken se si ajo enderton një pjesë redaktoresh ,editret e këtyre mediave ata në asnjë mënyrë nuk pranojnë se anojnë politikisht.
Ajo që përdoret jashtëzakonisht shumë në ketë qështje me mediat ,është se të gjitha nga to thirrën:
Panëshmeri,besueshmeri,lexueshmeri,degjueshmeri,sh ikueshmeri.
Dhe gjithnjë potencojm se janë të pavarura,sepse përveq disave ,me gjithat nuk kanë burim të rregulltë të të hyrave materjale.
Politika gjithëherë tek ne është tendencioze ,dhe bënë presion censur mbi mediat dhe mundohet ti shtypë dhe ti dirigjojnë ato.Rasti të tilla kemi p.sh.RTK-në dhe presionin që eka pasur sidomos tash së fundi nga ministri i energjitikës E’them Qeku duke umunduar që të ndalojmë mënyrën efinancimit ,që eka pasur perms fakturave të energjisë.
Ministyri Qeku është arsyetuar me atë faktinë se kinse konsumatoret po kanë vërejtje në këtë qështje problemi është se partia që është në pushtet favorizon mediat më të larta ka ndikim,kurse ishtypë të tjerat.

Përfundim

Konsideroj që kam arritur të bëjë një analizë të thuktë për procesin e politizimit të mediave.Ndikimit të partive politike dhe individëve të politizuar e që thirren të panëshme të cilat udhëhiqen nga mediat tona.
Për fund konsideroj që kam arritur të përshkruaj mjaftë mire ,situaten reale me lidhmërisë mediale epolitike.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora