E diele, 28.02.2021, 07:05 AM (GMT)

Kulturë

Kuriozitete VI

E merkure, 06.06.2007, 07:31 PM


ZGJOHET PAS TETË VJETËSH

Polici Dokuen SH.B.A. u zgjua nga gjumi, ku kishte rënë që në vitin 1988,pas një goditje në kokë nga një i dehur. Porsa u zgjua, Dokueni nisi të flasë dhe të bëjë shaka me pjestarët e familjes. Ai njohu dy djemtë e tij, të cilët ishin pesë dhe shtatë vjeç, kur i ati ra në gjumë.

KOMPJUTERI NUK FAVORIZON KRIJIMTARINË

Rej Bredberi, shkrimtar amerikan i letërsisë fantastiko-shkencore, tërhoqi vëmendjen për rrezikun që vjen nga arsimi, i cili mbështetet vetëm e vetëm në kompjuterët, dhe u angazhua për më shumë kulturë letërare.Sipas mendimit të shkrimtarit, i cili është duke marrë pjesë në një panair ndërkombëtar të librit në Buenos-Ajres, Interneti të lë pa mend, veçse në të vërtetë nuk mundëson zhvillimin e frymës krijuese. Duke komentuar tërheqjen e librit para fotografisë dhe kompjuterve, Bredberi tha se libri është një punë personale. "Kur shkoni në shtrat, mund të merrni me vete vetëm një libër ose një person". Me gjithatë, ai e pranoi se videoja ka epërsitë e veta, meqenëse i krijon mundësi njeriut të shohë më shumë filma e të njoh kulturën dhe historinë e popujve të tjerë. Bredberi, 77-vjeçar, është autor i romanit "Farenhajt 451" dhe i "Kronikës marsiane".

E KA DITUR APO JO

Uiliam Xhening Brajani në cilësinë e ministrit të Punëve të Jashtme të SHBA-ve në hapjen solemne të kanalit të Panamasë në vitin 1915 e ka ftuar marinën luftarake zvicerane të marrë pjesë në solemnitetin e rastit. Bëhet pyetja se vallë ministri me të vërtetë nuk e ka ditur se Zvicra nuk ka dalje në det ose ka menduar se Zvicra e mban marinën luftarake vetëm për shkak të liqenit të Gjenevës!!!

SHAKA E KRIPSHME, SHUMË E KRIPSHME

Zoti Kristi, pronar tridhjetepesëvjeçar i një lokali nate në Mançester, u kthye i lodhur në shtëpi dhe hyri drejt në vaskë për t'u freskuar me ujin e vakët. Kur deshi t'i lante flokët, konstatoi se shamponë nuk e kishte afër, prandaj e luti të birint'ia afronte shishen. I biri e dëgjoi pa fjalë. E kur zoti Kristi i fërkoi flokët, vërejti se me shamponë nuk ishte diçka në rregull. Kur edhe për herë të dytë qiti shampo në kokë, klithi i tmerruar-grushti iu mbush plot dhe sa më shumë që i fërkonte aqë më shumë i binin flokët. Atëherë vendosi ta shikonte etiketën. Me shkronja të mëdha shkruante: depilator ( masë për heqjen e qimeve).

Kur të nesërmen shkoi në lokalin e tij, myshterinjtë e rregullt asesi s'mund të kuptonin se pse pronari Kris e kishte rrojtur kokën kur kishte pasur flokë aq të bukur e të dendur. E,sa i përket Krisit si babë, ai asnjëherë nuk mundi të zbulojë mos ishte vallë kjo shaka e të birit të tij.

KOINCIDENCA TË PABESUESHME

Abraham Linkolni, presidenti i SHBA-së për herë të parë hyri në Kongres më 1847. U zgjodh president më 1860. E vrau në Uashington Xhon Uillks Buth një ditë të premte, duke e goditur prapa kokës. Linkolni shoqërohej nga bashkëshortja. Vrasësi ishte lindur më 1839. Abrahami Linkolni u zëvendësua nga Endrrjy Xhonson, i cili ishte demokrat nga jugu. Xhonsoni ishte lindur më 1808. Sekretari i Linkolnit quhej Kenedi. Ditën e vrasjes ai e këshilloi presidentin të mos shkonte në teatër, ku Buth shtiu mbi presidentin dhe vrapoi drejt një depoje.

Xhon Ficxhelard Kenedi hyri për herë të parë në Kongres më 1947. U zgjodh president i SHBA-së më1960. U vra në Dallas një ditë të premte nga Li Havri Osvald, i cili e qëlloi në kokë. Kenedi shoqërohej nga bashkëshortja Zhaklina, vrasësi ishte i lindur më 1939. Xhon Kenedi u zëvendësua nga Lindon Xhonsoni, i cili ishte demokrat nga jugu.

PIKTURA

Në vitin 1961, Muzeu i artit modern në Nju Jork e ekspozoi pikturën "Anija" të Anri Matisit (1869-1954), doajenit të njohur në pikturë me emrin fovizëm. Plot dyzet e shtatë ditë vizituesit mahniteshin nga vepra e tij e atëherë dikush vërejti rastësisht se piktura e tij ka qenë e ekspozuar mbrapshtë.

VEZA MË E MADHE NË BOTË

Vezën më të madhe e ka bërë një struc (shpend që jeton në shkretira të nxehta) nga Madagas**** dhe është e madhe sa 180 vezë pulash. Zogu ishte 3m. i gjatë, por nuk mund të fluturonte. Si këto vezë, ekzistojnë vetëm 30 kokra në tërë botën. Shumica gjenden nëpër muze, vetëm tri janë marrë nga privatët. Njëra prej tyre është veza më e shtrenjtë e blerë deri më sot. Nuk besohet se ndonjë njeri do të dëshironte të paguante kaq shumë para për një kokërr vezë.

E PABESUESHME, POR E VËRTETË

Një kamion, që ka transportuar vezë, ka dalë nga rruga dhe është rrokullisur në një humnerë të thellë, por, besoni apo jo, me këtë rast janë thyer vetëm 30 vezë. Timonin e këtij kamioni e ka pasur në dorë shoferi Norman Beli nga Sutporti (Angli).

KU JANË OXHAQET?

Kur ka përfunduar ndërtimi i hotelit "Huard" në Baltimor, ekspertët kanë vendosur kazanët për ngrohje qendrore dhe e kanë ndezur zjarrin. Atëherë nga dritaret dhe dyert e ndërtesës ka filluar të dalë tymi dhe është konstatuar se mjeshtrit kanë harruar t'i ndërtojnë oxhaqet.

NËSE NUK KENI PUNË...

Njëfar Antonio Gomesh*t nga Portugalia, duke qenë pa punë , iu kujtua të konkurojë në rekortet e Ginisit me një mënyrë origjinale të veprimit-duke qëndruar ulur. Ai këtë rekord e arriti pa lëvizur nga vendi plot pesëmbëdhjetë orë e dy minuta. Kështu, Antonio vazhdon të fitojë edhe të ardhura. Kudo që shkon, si njeri i rekordeve të Ginisit, ai rri ulur sa më gjatë të jetë e undur dhe, në bazë të kësaj, merr edhe shpërblime.

NJË E PUTHUR NË MËNGJES ZGJAT JETËN

Të dashuruarit puthen me kënaqësi në çdo kohë, por pak veta e dinë se e puthura në mëngjes përcakton humorin e ditës. Disa shkencëtar anglezë kanë vërtetuar, se burrat që në mëngjes zgjohen nga një p,uthje e ëmbël, ose e vrullshme e me pasion nga bashëkshortet, jetojnë pesë vjetë më shumë. E njëjta gjë vlen edhe për gratë. E puthura pakëson stresin sipas studiuesve. Ajo forcon qarkullimin e gjakut, qetëson sistemin nervor, bën në enët e gjakut të depërtojë më shumë oksigjen. Sa më shpesh puthen njerëzit, aq më shumë jetojnë. Prandaj mos harroni të putheni nesër me bashkëshorten në mëngjez kur zghoheni, këshillojnë shkencëtarët anglezë.

TREVJEÇEARËT QË LEXOJNË PA PENGESA

Binjakët trevjeçarë kinezë, vëla e motër ce Xen dhe Ce Fan Xhuan nga Shanduni i Shangajit, u regjistruan në librin e rekordeve të Ginisit, sepse lexojnë 2.400 karaktere ( shenja shkronjash kineze ) dhe 1000 fjalë anglisht. Vajza ka filluar t'i lexojë gazetat fjalë, qysh në moshën 1 vjeçarë e gjysnë dhe tani ato përparojnë gati paralelisht. Si krahasim i aftësive përmendet fakti se për shkrim leximin aftësohet kur të lexojë 3.000 karaktere, kurse akademikët dinë 80.000 prej 100.000 karaktereve të leksikut kinez.

BURRI BURRË

Në Ugandë burrat vendosin:Nëse do të dalin gratë e tyre në zjedhjet presidenciale dhe poqese qëndrimi politik i grave të tyre, nuk pajtohet me at të "Zotit të shtëpisë", atëherë tua marrin kartonin zjedhës.

PËRSHËNDETJE

Pjestarët e fisit Masai të Tanzanisë, në shenjë përshëndetjeje e nderimi të thellë me rastin e takimit ose të ndarjes, përshtyjnë njëri-tjetrin.

DY ORË MË HERËT

Nëse nga Londra fluturoni me "konkord" për në Nju-Jork, atje do të arrini dy orë pra se jeni nisur.

DUHET TA DIMË SE...

Gjatë një viti bimët e tokës thithin 150 miliardë ton karbon e 25 miliardë tonë hidrogjen dhe nxjerrin në atmosferë 400 miliardë tonë oksigjen.

***

Nga një metër kub dru pishe, pas përpunimit me lëndë të ndryshme, përgatiten 2.000 palë çorape ose 5.00 fustanë.

***

Në Gadishullin e Floridës në SHBA, rritet i ashtuquajturi dru sapuni. Frytet e tij të pjekura përdoren për larjen e teshave dhe formojnë shkumë një lloj si sapuni. Banorët vendas nuk përdorin sapun tjetër për të larë teshat.


(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora