E diele, 27.09.2020, 12:31 AM (GMT+1)

Editorial » Radovani

Fritz Radovani: Laç' i Kurbinit, 13 qershor 2011

E merkure, 15.06.2011, 08:00 PM


LAÇ’  I  KURBINIT,  13  QERSHOR  2011,

1 MILJON  VLLAZEN  SHQIPTARË  TREGOJNË:

“KJO ASHT  RRUGA  E  QYTETNIMIT !”

 

Nga Fritz RADOVANI

 

Qé misteri! A asht ba ndonjë Mbrekulli ma e Madhe në fillim të Shekullit të Ri XXI, se sa kjo që Shna Ndou ka dishmue me 13 Qershor 2011, mu në Trojet e Skenderbeut, në Laçin e Kurbinit…ku mbi 1 miljon SHQIPTARË, Muslimanë e Katolikë i ngjiten si vllazen Malit të Kurbinit për me i tregue gjithë Europës: “Na jemi Vllazen dhe Besojmë NJË ZOT!”…?!

            Agjensitë e lajmeve njoftojnë se në këte Mbrekulli të Lumnueshme mbi 60% të Atyne pjesmarrësve ishin Shqiptarë të Besimit Musliman! Shqiptarët mbajnë porosinë të Parëve…

            O Zot, si mund të dishmohet ma kjartë se kështu Mbrekullia Yte? Plot 44 vjet që ndër Ata Troje barbarët ateistë të Shekullit XX u ngjitën me kazma për me shkatrrue Shtëpinë e Shna Ndout, themelet e së ciles ishin vue aty që në vitin 1240 kur Françeskanët e parë të zbathun të Asizit hodhën Faren e Vllaznimit me Formulen e Pavdekshme të Tyne “Fé e Atdhé”…

            Ajo Farë Vllaznimi, Paqe dhe Dashnije nuk u shue asnjëherë…Kurrë, kurrë, dhe as nuk ka për t’u  shue ndonjëherë ndër Ata Troje ku Gjaku i Martirëve vazhdon me vlue edhe sot. …Asht Gjaku i Atyne Martirëve, që lindën nga Një Nanë, u rriten nga Një Nanë, vuejten për Një Nanë, vdiqen dhe u masakruen për Atë Nanë dhe u mbuluen nga dheu i Asaj Nanë… Ishte po, Nana Shqipni që ruejti në parzmin e Saj Idealin e Shejtë të Tyne: “Vllazen të gjithë bashkë që kanë la me Gjakun e Tyne të Shejtë Tokën Arbënore!”…

            Endè pa u tha lotët e Nanave e Motrave të Hotit e Grudës për Burrat e vramë për Liri të 1911 e 1912 për Flamur, endè të freskta plagët mbi trupat e harojve trima Avni Rrustemit, Luigj Gurakuqit, Bajram Currit, Hasan Prishtinës e deri tek cungat ku prehej Isa Boletini e Çerçizi me Mustafen, filloi një zi e papame ndër shekuj...U mbuluen kokat e Grave të Kelmendit me futa të zeza, u mbuluen kokat e vajzave të Dukagjinit e Mirditës, u mbuluen me degermia gratë e vajzat e Pukës dhe Dibres, Permetit e Tepelenes, u mbuluen në zi Burrneshat e Vlonës dhe të Himarës, ra Korça e Berati, mbaroi Myzeqeja e Elbasani, Durrësi e Tirana u pushtue nga sllavokomunistët tradhëtarë, Shkodra u shue përgjithmonë. Komunizmi barbar rrafshoi Token Shqiptare!

            E mendja më fluturoj në Zallin e Kirit në Shkoder...N’ atë Zallë të bardhë e të paster ku gurtë shndrisnin nga rrezet e diellit si t’ ishin la një nga një prej dorës njeriut. Një ditë edhe Ai Zallë u la me gjak në vitin 1945... Armët e komunistëve filluen e u zbrazen mbi gjokset e shumë

Atdhetarëve Shqiptarë dhe nuk pushuen krismat e tyne ndër veshtë tonë për 47 vjet rresht...

Katolikë e Muslimanë rrëzoheshin përdhe të lidhun e të pranguem edhe mbas vdekjes, tue thirrë pa Ju tutë syni: “Rrënoftë Shqipnia e Lirë dhe Demokratike!”, e Gjaku i Tyne i paster shkoi rrëkajë për një gjysë shekulli ndër brigje lumejsh e prrojesh, kodra e fusha të blerueme, male dhe prroska ku Trupat rrokolliseshin për me pushue ndër gur’ e gjeth pa pasë një Shenjë tek kryet, veç vrimës së plumbit që dora tradhëtare i jepte mbas kafkës së shpartallueme e të bame bluzhë. Nuk ngopeshin armiqtë e Shqiptarëve me burgje, tortura, vrasje, pushkatime, kampe shfarosje e interrnime, dëbime e dhunime të një Populli, që deshti aq shumë Flamurin e vet me Shqipen e bukur Dykrenare të hapun krahësh mbi shtrojen e gjakosun ndër shekuj...Shqipen e Kastriotit po, Atë Shqipe të Papërlyeme mbi 500 vjet, të ngulun në Shkambin e Kështjellës së Krujës Heroike!

Ndigjohej vetem një virrmë...”Plumbin ballit armiqëve!”, e mbas saj të tjetra: “Zjarr!”...

Ndigjohej krisma e armëve jugosllave e ruse që rrëzonin e shfarosnin Atdhetarë Shqiptarë!

9 Qershor 1973...Në Shkoder, me porosi të tradhëtarit Enver Hoxha, nën kujdesin e skiles së partisë Ramiz Alia, hapet “Muzeu Ateist”, i vetmi në Botë...e shpejt, me 28 Dhetor 1976, ndodhë edhe ngjarja ma e shemtueme e njëzet shekujve të Epokës së Re mbas Krishtit: Shqipnia e Gjergj Kastriotit Skenderbeut dhe e Nanë Terezes, shpallet “Shteti i parë ateist në botë”...

Rranohen Kisha e Xhamija...Burgosen klerikë e besimtarë... Vriten e pushkatohen edhe njëherë Ata që në 2000 vjet kanë Besue në Zotin...Perndiqen si në kohë të paganëve Ilirët!

Mbas 20 vjetësh, me 25 Prill 1993, në Sheshin “Skenderbeu” në Tiranë, Polaku Trim, i Madhi Karol Vojtila, Papa Gjon Pali II tha: “Popull Shqiptar, dhe po më pelqen që po e kujtoj në këte çast, asht për t’u marrë si shembull në këte pikpamje. Që të tre Komunitetet Fetare mbajnë një raport respekti reciprok të një bashkpunimi të njerzishem. Qendroni në këte pikpamje Vllazen e Motra të dashtuna! Ju do të keni merita për solidaritetin dhe për paqen në Atdheun tuej dhe në krejt zonen e shumëvuejtun të Ballkanit. Kështu ju mund të ndertoni një bashkim kombëtar të urtë dhe të qendrueshem!”

 

13 Qershor 2011...

1 miljon Shqiptarë, i drejtohen Laçit të Kurbinit!

1 miljon Shqiptarë, Besojnë në Mbrekullitë e Shna Ndout!...

1 miljon Shqiptarë, ndër të cilët mbi 600 000 janë të Besimit Muslimanë, ruejnë në mend dhe në zemer porosinë e të Parëve tonë: “Jeni Shqiptarë, duejeni njeni tjetrin dhe respektoni Besimet në Një Zot, mbasi kështu do të mbretnojë Dashnia, Paqa e Vllaznimi ndër Shqiptarë!

Vetem kështu Ju do ti tregoni Europës se: KJO ASHT RRUGA E QYTETNIMIT!”

 

Rrënoftë e kjoftë Shqipnia e Shqiptarët kudo në Botë!

 

Melbourne, 15 Qershor 2011.(Vota: 5 . Mesatare: 3.5/5)

Komentoni
Komenti:

Video

Entela Binjaku: Denonconi dhunen kunder gruas


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora