E diele, 28.02.2021, 06:35 AM (GMT)

Kulturë

Kuriozitete II

E merkure, 06.06.2007, 07:23 PM


Dhëndëri i përjetshëm

Glin de Masom Vulfit i kujtohen emrat e të gjitha grave të tija. Si këshilltar për qështje të bashkëshortësisë ai thotë: “Secili njeri duhet të jet i martuar!?” Për të parën herë ai u martua në vitin 1931 me Helenën, pastaj erdhën në rradhë: Magjori, Margji, Mildredi, Angjela, Meri A., Pegi Lu, Beverli, Shirili, Sheri (me të u martua dy herë), Keti, Poleti, Didi, Bobi, Demeri, Esteri, Gloria, Maria, Lupicia, Eva dhe Meri tjetër. Në vitin 1986, duke kërkuar dashuri të vëtetë martohet me gruan e 26-të, Kristinën. “Këtë e kam për merak”, thoshte Masomi. Martesa me të zgjati vetëm nëntë muaj. Alimentacionet për shkurorëzim, këtij dhëndri të përjetshëm i kushtuan rreth një milionë dollar. Në Ormanin e vet ai gjithnjë mbanë 2-3 vello për nuse, që t’i gjinden për çdo rastë.
 
Mallkimi i Tutankamonit

Dy anëtarë të ekuipazhit të aeroplanit që bartnin pjesët e mbetura të trupit të mbretit Tutankamon, në vitin 1972, vdesin befasisht, edhepse ishin të shëndosh si molla. Në vitin 1923, lordi i njohur Karnavon dhe arkeologët e tij e hapën varin e faraonit Tutankamon. Gjatë gjashtë viteve të ardhshme të gjithë anëtarët e ekspedicionit kanë vdekur nga një sëmundje misterioze! Në vitin 1990, 40 punëtorë gjerman të muzeut vuanin nga një sëmundje e çuditshme që kishte njëfar lidhmërie me mbeturinat e faraonit famoz. Më në fund, si duket biokimisti gjerman Kristian Hradecki, të përditshmes së Kairos, The EgzptianGazzete i deklaron se në pyetje janë sporet vdekjepruese që kishin mbijetuar në ushqimin të varosur para disa mijëra vjetëve. Gjatë gjithë kohës, ato spore ishin mjaft reaktive dhe shkaktonin një llojë kanceri vdekjeprurës.
 
Në tokë ekzistojnë 4 oqeane dhe 56 detëra që së bashku e formojnë “Detin Botëror” I cili përfshin 71% të sipërfaqës së përgjithshme të tokës (316 mil.km2)

Për nga sasia e kripës më së shumti ka deti I Kuq ndësa më së paku deti Baltik

Oqeani më i madh është oqeani i Qetë, pastaj oqeani Atlantik, oqeani Indian dhe oqeani i Ngrirë i Veriut.

Lumi Amazona është i vetmi lum që nuk ka të ndërtuar asnjë urë mbi të.

Një grek maratonist ka vrapuar 42 km pa u ndalur. Më së shumti në bote ka vrapuar për të dytën herë që mban rekordin 42 km e 195 m,

Në Evropë patataja është sjellë nga Amerika në vitin 1536. Në fillim e mbillnin për shkak të lulës së bukër që ka, kurse më vonë filluan ta përdorin për ushqim.

Peshku “Pegava” është lloj ngjallash që mund të qëndrojë vërtikalisht. Kur peshkon, ajo ngritet, kurse me bishtin përforcohet mbi shkëmb ose ndonjë trup tjetër.

Gjethet më të mëdha i ka një lloj pallme e quajtur “Rafia”, rritet në brigjet e lumit Amazon. Gjethet e saj të blerta arrin gjatësi deri 22 metra dhe gjereësi afër 12 metra, kurse bishtin e gjethës e ka 5 metra të gjatë.
Një gjethë e tillë mund të shtrehoj 10 njerëz.

Në Brazil gjatë shek. XX-të është vrarë gjarpëri më i madh në botë, Anakonda, gjatësia e të cilit arrinte ne 35 metra. Për ta vrarë këtë gjigant u desh që të goditej me 500 plumba.

Druri i cili e mban rekordin e trshësisë në botë është “Baobabi”, i cili gjendet në Tan- ganike me moshë rreth 30 shekuj. Ky dru perimetrin e trungut e ka 47 m, lartesinë 22 metra, ndërsa perimetrin e kurorës 145 metra.

Më 1560 kirurgu francez Ambruaz Pare i pari bëri gjymtyrë artificiale të njeriut.

Më 1590 holandezi Zaharijaz Jansen që merrej me optikë, konstruktoi mikroskopin.

Në vitin 1790 në Amerikë është shpikur turleja e parë për shpuarjen e dhëmbëve.

Lumi më i gjatë në botë është Nili me gjatësi 6.671 km. që gjendet në Afrikë.

Kina është shteti më i madh në botë me 1.221,692,000 banorë. Në Mesjetë quhej Katai.

Gjarpëri i ujit që jeton në veriperëndim të Australisë rreth shkëmbinjëve të ujit, është shtaza më helmuese në botë. Helmi i tij është 100 herë më i fortë se helmi i gjarpërit Australian në tokë i quajtur “Tapana e Shkretëtirës” e që konsiderohet gjarpëri më helmues tokësor.

Rusia është shteti më i madh për nga sipërfaqja me 17.075,000 km².


(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora