E diele, 28.02.2021, 07:39 AM (GMT)

Kulturë

Kuriozitete I

E merkure, 06.06.2007, 07:20 PM


- Në 1750 në botë jetonin rreth 800 milionë njerëz, në 1850 nje miliardë më tepër dhe në një 1950 edhe një tjetër miliard më tepër. Mastaj u deshën vetëm 50 vjet për tu dyfishuar dmth. 6 miliardë.

- Gjysma e popullsisë së botës fiton vetëm rreth 5% të pasurisë në botë.

- Megjithëse në botë ka më shumë se 600 milionë telefona, gjysma e botës ende nuk ka bërë asnjë telefonatë.

- Në Ditën e Nënave në SHBA bëhen më tepër telefonata personale se në çdo ditë tjetër në çdo shtet tjetër.

- 1 në 10 persona në botë jetojnë në ishull.
 
- Në 1870 në Londër jetonin më shumë Irlandezë sesa në Dublin.

- Gjysma e popullisë së botës është nën moshën 25 vjeç.

- Mesatarisht në botë shkohet në shkollë 200 ditë, në SHBA 180 ditë, në Suedi 170 ditë, në Japoni 243 ditë.

- Në Australi ka më shumë se 150 milionë dele dhe një popullsi prej rreth 17 milionësh.

- Ne SHBA 1/3 e zezakeve mes 20-29 vjeç jane ne burg ose nen hetim.
 
- Seul (kryeqyteti i Korese se Jugut) ne gjuhen vendase do te thote kryeqytet.

- Bethoveni para se te kompozonte fuste koken ne uje te ftohte.

- Dallga me e madhe e regjistruar deri me sot ka qene ne vitin 1971 ne Ishullin Ishigaki, Japoni, me lartesi 85 m.

- Lindjet vjetore ne Indi, e kalojne popullsine e Australise.

- Ajsbergu me i madh i matur deri me sot ka qene me gjatesi 200 milje dhe gjeresi 60 milje, ai ka pasur nje siperfaqe me te madhe se Belgjika.
 
- Me gjatësinë e verifikuar zyrtarisht prej 8,8 cm turku Mehmet Ozjurek është shpallur para pak kohe fitues në garat e dyta ndërkombëtare të hundëmëdhenjvetë mbajtur në Stamboll.

- Në Britaninë e Madhe është kultivuar lakra më e madhe.Pesha e saj është 51,80 kg.

- Çdo 1 person nga 10 persona në botë jetojnë në ishull.

- Në Romën Antike veza gjendej vetëm në tavolinat më të rëndësishme dhe ruhej vetëm për miqtë më të rëndësishëm.

- Një njeriu i duhen 12 vjet për të numëruar nga 1 deri në 1 miliard.
 
- Njeriu me i shkurter ka qene Xhin Vorenburgu me gjatesi 45 cm dhe konkurrentja e tij Halami Aqube Ton Sinai me gjatesi vetem 38 cm.

- Sikur nga te gjithe ujerat e deteve dhe oqeaneve te nxirrej kripa,me te do te mbulohej gjithe siperfaqja e tokes sone me nje shtrese prej rreth 130 metrash.

- Flokët dhe thonjtë vazhdojnë të rriten edhe mbasi njeriu ka vdekur.

- Qyteti më i madh në botë është Mexico City dhe ka mbi pesëmbëdhjetë milionë banorë.

- Fëmija amerikan Michael Kirni nga Pensakola e Floridës është më intelegjenti në rruzullin tokësor. Si gjashtëvjecar mbaroi shkollimin e lartë, kurse si dhjetevjecar mbrojti tezën e doktoraturës.


(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora