E shtune, 11.07.2020, 07:18 PM (GMT+1)

Plus » Shoqëria

Fakte Shkencore

E marte, 06.06.2006, 08:09 PM


 • Shpejtesia e drites eshte 186,000 milje/seconde.
 • Drites i duhen 8min e 17 sec per te udhetuar nga dielli ne siperfaqen e Tokes.
 • Ne tetor te vitit 1999 lindi personi i 6 bilionte.
 • 10% e gjithe njerzve te lindur gjate koherave, jane gjalle ne keto momente.
 • Toka rrotullohet me nje shpejtesi 1000 milje per ore dhe udheton permes hapesires me shpejtesi 67000 milje per ore.
 • Cdo vit, Token e trondisin mbi nje milion termete.
 • Kokra me e madhe e bresherit qe ka rrene ndonjehere ka qene mbi 1 kg dhe ky bresher rra ne Bangladesh ne 1986.
 • Cdo vit rrufete vrasin 1000 njerez.
 • Ne Tetor te vitit 1999 nje ajzberg (iceberg) me madhesine e Londres lundroi i lire ne Anktartik.
 • Te gjitha atomet e hidrogjenit ne trupat tane u krijuan rreth 12 bilion vjet me pare, gjate Big Bang-ut.
 • Toka, Hena dhe Dielli jane 4.56 bilion vjet.
 • Merimangat e zeza, femra, hane burrat e tyre pas ciftezimit.
 • Nje te milionten, e te miliontes, miliontes, miliontes, se miliontes se sekondes pas Big Bang, Universi kishte madhesine e nje dardhe.
 • Struktura e DNA-se u determinua (?) fillimisht nga Watson dhe Crick ne 1953.
 • Ne 1997 shkencetaret krijuan kromozomin e pare sintetik njerzor.
 • Termometri u krijua nga Galileo ne 1607.
 • Lupa zmadhuese, u krijua nga anglezi Roger Bacon, ne 1250.
 • Alfred Nobel shpiku dinamitin ne 1866.
 • Cmimi i pare Nobel ne fizike u fitua nga Wilhelm Rontgen, ne 1895, pasi ai shpiku rrezet X.
 • Pema me e larte ka qene nje eukalips australian, i cili ne vitin 1872 ishte 435 kembe.
 • Ne 1967, Kristian Barnard beri transplantimin e pare te zemres - pacienti i tij jetoi vetem 18 dite.
 • Majmunet mund te kuptojne rreth 300 shenja te ndryshme.
 • Virusi Ebola vret 4 nga 5 njerzit e infektuar.
 • Gjirafat flene vetem 20 minuta ne 24 ore. Ato nuk shtrihen asnjehere.
 • Kripa perdoret akoma si lek rreth nomadeve te Ethiopise. Ne nje periudhe ushtaret Romake jane paguar me gripe dhe nga kjo vjen dhe fjala rroge (salt - salary = anglisht, salarium - latinisht). Gjithashtu kur u krijuan monedhat, ne to ishte shtypur nje shenje e cila tregonte se sa kripe mund te nderrohej me to. Shenja quhej "hallmark" duke ditur se ne greqisht "hal" qendron per kripe.
 • Ideja qe molekulat kane forme tre-dimensionale ka qene e Luis Pasteur, i cili ne 1844 e mbrojti kete ide duke u mbeshtetur ne faktin se solucione te perbera nga dy perberje kimike me perberes te njejte nuk mund te thyejne rrezen e drites ne drejtime te kunderta.
 • Greket e Lashte, kane pas ujitur arkat me vere te quajtura ne ate kohe "kratere". Ata besonin se alkooli safi, mund te perdorej vetem nga barbaret.
 • Jo shume larg nga Flagstaff, ne Arizone, ndodhet nje krater 1.2 km i gjere dhe 200 m i thelle. Ai eshte krijuar gati 50000 vjet me pare, kur nje meteor goditi Token. Duke supozuar se shpejtesia me te cilen meteori udhetonte ishte rreth 17.5 km per sekonde.
 • Njerzit kane 46 kromozome, peshqit krey (? crayfish) kane 200.
 • Ne trupin e njeriut ndodhen 60,000 milje damare gjaku.
 • Utopia eshte nje teren i madh dhe i sheshte, ne Mars.
 • Diten kur u varros Alexander Graham Bell, i gjithe sistemi telefonik ne Amerike u stakua per 1 minute, ne nder te tij.
 • Ndodhen gati me shume se 100 bilion galaksi ne Univers.
 • Me shume mikrobe ngjiten gjate takimit te duarve, sesa gjate p'uthjeve.
 • Pika me e shpejte e shiut e godet token me shpejtesi 18 milje per ore.
 • Nqs Dielli do kishte madhesine e nje topi plazhi, atehere Jupiteri do kishte madhesine e nje topi golfi, ndersa toka do kishte madhesine e nje bizeleje.
 • Duhet me shume se nje ore per nje trup te rende te zhytet 6.7 milje poshte, ne pjesen me te thelle te oqeanit.
 • Ndodhen me shume krijesa te gjalla ne siperfaqen e lekures se njeriut, sesa njerez ne siperfaqen e Tokes.
 • Balena Gri,cdo vit migron 12500 milja nga Artiku ne Meksike dhe kthehet.
 • Reth nje milion bilion neutrone nga Dielli kalojne ne trupin tuaj vetem gjate leximit te kesaj fjalie.
 • Drites i duhen 13 sec per te udhetuar rreth Tokes.
 • Nje bebe ne 2000, lind me nje dhemb
 • Edhe nq se fluturojme me shpejtesine e drites, perseri do na duhej 2 milion vjet te shkonim ne afersi te galaxise me te madhe prane nesh, Andromeda.
 • Cdo ore Universi, zmadhohet gati nje bilion milje ne cdo drejtim.
 • Vendi me i thate ne bote, i banuar nga njerez, eshte Aswan, ne Egjipt ku cdo vit bie vetem .02 inch shi.
 • Pjesa me e thelle e oqeaneve, eshte ne Paqesor, gati 35797 kembe ethelle.
 • Krateret me te medha te krijuara nga renja e meteoreve, ndodhen ne Sudbury, Ontario ne Kanada dhe Vredefort ne Afriken e Jugut.
 • Shkretetira e Saharase eshte shkretetira me e madhe ne bote, me siperfaqe 3500000 milje katror.
 • Ne shekullin e 14te, Vdekja e Zeze, vrau 75,000,000 njerez. Transmetohej nga mikrobe te miut te zi.


  (Vota: 0)

  Komentoni
  Komenti:


  Gallery

  Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
  Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
  Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
  Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
  Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora