E merkure, 01.02.2023, 07:42 PM (GMT)

Përjetësi » Mani

Kadri Mani: Rama apo Basha?

E premte, 06.05.2011, 06:23 PM


Rama apo Basha?

 

Nga Kadri Mani (etnike@gmail.com)

 

I egri apo i buti, bisha apo njeriu, fëtyra e nxirë apo fëtyra e mirë, bizoni apo insani, i huaji apo shqiptari?

Të nderuara zonja e zotërinj, kolege e kolegë, Rama përfaqëson të kaluarën gjakatare, kurse Basha përfaqëson ardhmërinë: ata që nuk janë daltonistë, dhe ata që nuk ia kanë shitur shpirtin djallit, këtë e shohin fare mirë.

Të jeshë sot enverist, domethënë të jeshë rrenacak e gjakatar. Kurse të jeshë demoktat, je properëndimor, dallimi: lindja e ngricave dhe e akullnajave, dhe perëndimi i bardhë.

 

Nga na erdhi Pavarësia?

 

Kush na njohi e kush kurrkushi nuk po na njeh, mids tyre, Serbia e Spanja fashiste:

 

Shqiptarët në Luftën e Sanjës: dhe Spanja nuk po e njeh pavarësinë e Kosovës!?!

 

Lista e vullnetarëve shqiptarë në luftën qytetare të Spanjës

Nga Wikipedia, Enciklopedia e Lirë

Të rinjët shqiptarë në luftën e Spanjës (1936) të rradhitur si ushtarakë në radhët e Brigadave Inernacionale.

 

Lista nuk është e plotë dhe pjesëmarrësit janë raditur sipas ABC-së

        Asim Vokshi komandat i batalionit "Garibaldi"

        Daut Muço(Podgorani)

        Dhimitër Kosta

        Emrush Myftari

        Faik Dardha

        Hulusi Spahiu

        Ibrahim Kurani

        Iljaz Pashaj

        Justina Shkupi

        Kostë Kolombo

        Mane Nishova

        Mehmet Shehu

        Musa Kame (Fratari)

        Petro Marko

        Qamil Sherifi

        Ramiz Varvarica

        Sabri Lumani kryeredaktor i revistës Vullnetari i Lirisë Spanjë, 1937

        Skënder Luarasi

        Stefan Duni

        Stivens Thanasi

        Shaban Basha

        Teni Konomi

        Thimio Gogozoto

        Urfi Agolli

        Veli Deda

        Xhafer Miraka

        Xhelal Abaz Bajrami (Çami)

        Xhemal Kada

        Ymer Puka

        Zef Hoti

        Zef Prela

        Zihni Muço

        ....

Kjo faqe është ndryshuar për herë te fundit më 16:17, 19 Shtator 2010.(Vota: 14 . Mesatare: 2.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora