E merkure, 03.03.2021, 12:12 AM (GMT)

Kulturë

Vladimir Shyti: Për kë do të votoni?

E enjte, 21.04.2011, 06:54 PM


Vladimir Shyti, Durrës

 

Për kë do të votoni?

 

Brohoritje,flamuj partish,

Emocione,lule përqafime’

Të tjerë,me shpirt të mjer,

Zotrinjt shfaqin dashurinë,

Gëzohen bashk me ta,

Tregojn hapur miqësin,

Të tjerë heshtin,

Tjerrin varfërinë,

Luten me gishtin në gojë,

Kjo bot u shthur,

Shkoj për dreq,c’prapsirë,

Për kë do votoni,o të mjer?

Zotërinjtë bëjnë thirrje;

Jetën t’ua lulëzojnë,

Edhe ju:

Mirë,mirë e dime,

Shko shiti gjetkë,

S,na gënjen më dot,

Për hir e për mëshirë perëndie.

Betohuni!

E c’është një betim,

Në tokë e qiell humbet,

Mbeten filozofitë,

Ndërsa ju,

Zoti u ndihmoftë,

Maska ekstravagante,

Qëndrojnë para jush,

Me krahë kryq,

Tundin kryet,

Dhe duke thënë;

Ndonjë fjalë të dyshimtë.

Për kë do votoni?

Ku është klasa puntore?

Hë,hë s,paska fare.

Po c’bën intelktuali?,

Hë,hë ka frikë nga skandali.

Atëhere të ndërrojmë vend,

Ju lutem zotërinj,

Vini dorën mbi ungjill

Hë,hë se dëgjuat,

E po harrojeni miqësin,

Jetoni o popull si dini vet!(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora