E enjte, 25.02.2021, 05:39 AM (GMT)

Kulturë

Poezi nga Sabile Keçmezi-Basha

E marte, 19.04.2011, 06:57 PM


Sabile Keçmezi-Basha

 

 

NË ARBËRI KA SHUMË FURTUNË

 

Në Arbëri, këto ditë

Ka pasur shumë furtunë

Dhe ka rënë skorratinë e kuqe

 

Në gishtat e Penelopës

Kishte lëshua shtat pritja

Pandora, hezitonte të hapte kutinë

Tinëzisht...

 

O zot,

Kur do të ndalet

Ky shi i kuq

Mbi kulmet e kullave

 

 

EDHE NË 100 VITET E ARDHURA

 

Unë

Edhe për të gjitha vitet e ardhura

Do të kem mall

Për ato njëmijë vite të shkuara

Që nuk isha e ngjizur

Në barkun e atdheut

 

Unë do të dua

Edhe në Janinë

Edhe tek Mollë e Kuqe

Vetëm për vete

Pa lejuar të të përimtojnë,

Lapërdharët e stepave

Toka ime e blertë

 

 

SYRI SYRIT I MBYLLI SYRIN

 

Lëvrova gjurmët e hapit

Dhe eca tutje

Duke mbyllur sytë

Me shputa të grisura

Mbi rrasa të nxehta

Valë

 

Nga e pathëna

Syri syrit

I mbylli syrin

Dhe i dërgoi 

Porosi me gishta

 

Sa shumë tentova

Që ta zbërthej

Dhembjen e heshtur

Në unazën vertebrore

Në çati të kullës

 

 

TRI HERË TROKITA...

 

Në dyert e mbyllura

Tri herë trokita

Pa dëgjua

Rënkimin e motit

 

Tri herë trokita

Në brinjët e Evropës

Pa dëgjuar

Fjalën e pathënë

 

Tri herë thirra

Në emër

Për të pagëzuar

Me emrin e ri

Që kurrë nuk do e harronim(Vota: 9 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora