E diele, 20.06.2021, 10:36 PM (GMT+1)

Kulturë

Lek Pervizi: Ankimi i Zanave

E premte, 03.12.2010, 09:44 PM


ANKIMI I ZANAVE

LEK PERVIZI

   

Një kangë e ndritun del nga errësina, Tingujt e shpresës luhatën mbi tmerrin. Një britmë mes natës. Duhet me e shty, dhe era ta përhapë në hapësinën e botës, deri sa ajo të takojë një britmë tjetër që ta presë, apo një vesh që ta dëgjojë, një vesh të madh sa një zemër. Atëherë brtitma gjen vendin e vet, ajo qetësohet dhe kthehet në një shushurimë, fllad i lehtë që mund të pllenohet përsëri. Fjalë të tilla si farë të kuqe të depozitueme në tokë pjellore do të mbijnë ... gëmushe të zjarrta mbi botën shkretëtirë. Kjo ashtë e gjithë kërkesa e Lek Pervizit e paraqitun këtu. I Burgosu, ai u shkëput nga dhuna dhe ligësia e njerëzve. Së par u lirue nga britma, pastaj nga dashunia ndaj vendit tij, i ambël, ma i bukuri, se fundi duke gjetë paqën në nje vend mik. PAULE DE SMET Poeteshë Belge.

 

U vu në qarkullim nga Shtëpia Botuese “Lulu.com”(Vota: 2 . Mesatare: 3.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora